Lekcje religii w szkołach zostaną ograniczone? Duchowni mocno krytykują plan rządu

Ministerstwo edukacji planuje, aby lekcje religii zostały ograniczone w polskich szkołach. Duchowni rzecz jasna krytykują te plany. W ostatnim czasie głos w sprawie zabrał biskup Wojciech Osial, który uważa, że przeniesienie religii do salek parafialnych może być zbyt dużym wyzwaniem dla Kościoła, także pod względem finansowym. Szczegóły na ten temat znajdziecie w naszym artykule, w którym szerzej zajmujemy się tą sprawą.

Lekcje religii w szkołach zostaną ograniczone? Duchowni mocno krytykują plan rządu
Podaj dalej

Lekcje religii zostaną przeniesione do salek katechetycznych? Biskup nie uważa, że to dobry pomysł

dodatek dzieci szkoła
Freepik

Ministerstwo edukacji myśli o ograniczeniu lekcji religii w szkołach z dwóch godzin do jednej. Ponadto w planach jest nie wliczanie ocen z tego przedmiotu do średniej uczniów. Biskup Wojciech Osial w rozmowie z Katolicją Agencją Prasową dosadnie skomentował ten plan rządu. Zdaniem duchownego Kościół nie będzie w stanie sfinansować organizowania lekcji religii w salkach parafialnych.

„Kościół nie udźwignie ciężaru finansowego. Trzeba będzie poważnie zastanowić się nad kształtem tej katechezy. Mamy już formy takiej katechezy, kiedy przygotowujemy w parafii do sakramentów. Ta katecheza opiera się na wolontariacie. Na pewno trzeba szukać animatorów, osób zaangażowanych we wspólnotach i ruchach religijnych. Papież Franciszek zachęca do ustanawiania katechistów. Prace nad dokumentem przygotowującym taką posługę w Polsce są już podjęte przez Komisję Wychowania Katolickiego” – uważa biskup Osial.

Ograniczenie lekcji religii przyczyni się do bezrobocia księży?

dziecko droga do szkoły szkoła odblaski przepisy
Freepik

Duchowny zwrócił też uwagę na fakt, że z powodu ograniczenia liczby godzin lekcji religii, wielu nauczycieli straciłoby pracę. „To są dramaty tych ludzi. Kościół jest z nimi i pamięta o nich. W najgorszym przypadku powinni być objęci okresem przejściowym, ochronnym. Utrata pracy wpłynie bardzo negatywnie na ich osobiste życie i losy ich rodzin” – uważa biskup.

Wprowadzenie zmian, jeśli chodzi o lekcje religii w szkołach cały czas jest w toku. Resort jeszcze nie podjął ostatecznych decyzji w tym temacie, jednak już teraz widać, że Kościołowi plany rządowe nie do końca się podobają.

źródło: Katolicka Agencja Prasowa

Przeczytaj również