Emerytury będą wyższe! Ile wyniesie marcowy wskaźnik waloryzacji?

Emerytury w marcu pójdą do góry. Z informacji przedstawionych przez ministra finansów Andrzeja Domańskiego wynika, ze wskaźnik marcowej waloryzacji wyniesie 12 procent. Trzeba jednak pamiętać, że ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Szczegóły znajdziecie w naszym artykule.

Emerytury będą wyższe! Ile wyniesie marcowy wskaźnik waloryzacji?
Podaj dalej

Emerytury pójdą do góry. Już w marcu waloryzacja. Ile wyniesie podwyżka świadczeń?

waloryzacja emerytura 2024
fot. freepik

Minister finansów Andrzej Domański podczas rozmowy z Faktem podkreślił, że marcowa waloryzacja wyniesie 12 procent. Kwota, o jaką wzrosną poszczególne emerytury jest zatem ściśle zależna od jej wysokości. Domański w trakcie rozmowy zaznaczył także, że rząd w najbliższym czasie nie ma w planach wprowadzania jakichkolwiek zmian, jeśli chodzi o funkcjonowanie programu 800 plus.

Tym samym wskaźnik marcowej waloryzacji jest jedynie odrobinę mniejszy od wcześniejszych prognoz, które zakładały, że będzie on wynosił 12,3 procent. Warto pamiętać, że wszyscy posiadacze emerytur i rent nie muszą składać żadnego wniosku, aby móc cieszyć się z wyższego świadczenia. Podwyżka przysługuje bowiem z urzędu. Waloryzacji podlegają wszystkie świadczenia emerytalno-rentowe, do których prawo powstanie do końca lutego 2024 roku. Całkowity koszt marcowej waloryzacji ma wynieść około 43 miliardy złotych.

Rząd pracuje także nad stworzeniem polityki senioralnej

emerytura wiek
fot, freepik

Minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz zaznaczyła, że rząd pracuje aktualnie także nad stworzeniem prawdziwej polityki senioralnej.

„Pracujemy nad stworzeniem prawdziwej polityki senioralnej, która będzie miała rozwiązania systemowe. Wszystkie transfery finansowe zachowujemy, oczywiście są one ważne, ale ważne jest też to, żeby pieniądz publiczny pochodzący z podatków był zainwestowany w system. Jeżeli mówimy o braku usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania, to sam transfer pieniędzy nie rozwiąże problemu. Muszą być ręce do pracy, a więc muszą być opiekunowie, opiekunki” – podkreśliła minister Okła-Drewnowicz.

źródło: Fakt

Przeczytaj również