Ustawa o bonie energetycznym podpisana przez Prezydenta RP. Ile pieniędzy dostaną jednorazowo Polacy?

Polski rząd w końcu zadbał o to, aby rachunki za energię były na akceptowalnym poziomie. Zaproponowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska ustawa o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego została podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę.

Ustawa o bonie energetycznym podpisana przez Prezydenta RP. Ile pieniędzy dostaną jednorazowo Polacy?
Podaj dalej

Podpisana 7 czerwca 2024 r. ustawa z dnia 23 maja 2024 r. o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego reguluje kwestie związane z cenami energii w drugiej połowie 2024 r. Celem ustawy jest wsparcie odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego.

Bon energetyczny

Bon energetyczny będzie jednorazowym świadczeniem pieniężnym, przeznaczonym dla ok. 3,5 mln gospodarstw domowych o niższych dochodach. Przewidziane będą dwa progi dochodowe; do 2500 zł dla gospodarstw 1-osobowych oraz do 1700 zł na osobę dla gospodarstw wieloosobowych. Wysokość bonu będzie zależała od liczby osób w gospodarstwie domowym:

  • 300 zł dla gospodarstw 1-osobowych,
  • 400 zł dla 2-3 osobowych,
  • 500 zł dla 4-5 osobowych,
  • 600 zł dla 6 osobowych i większych.

Dodatkowo, gospodarstwa używające energii elektrycznej do ogrzewania (około 5% gospodarstw) otrzymają dwukrotnie wyższy bon (od 600 zł do 1200 zł). Ta szczególna pomoc wynika z tego, że gospodarstwa, gdzie wykorzystywane są źródła ogrzewania zasilane energią elektryczną, mają najwyższe rachunki.

Przeczytaj również