Obowiązkowy KSeF odroczony do 1 lutego 2026 r. Zasady wystawiania faktur pozostają bez zmian

Prezydent Andrzej Duda podpisał 5 czerwca ustawę przesuwającą termin wdrożenia obowiązkowego KSeF na dzień 1 lutego 2026 r. To ważna informacja dla przedsiębiorców, bowiem do tego czasu zasady wystawiania faktur pozostają bez zmian. Według wstępnych założeń w drugim etapie procesu legislacyjnego Ministerstwo Finansów zaproponuje rozwiązania w zakresie uproszczenia stosowania obligatoryjnego KSeF.

Obowiązkowy KSeF odroczony do 1 lutego 2026 r. Zasady wystawiania faktur pozostają bez zmian
Podaj dalej

Dalsze zmiany legislacyjne

Podpisana ustawa zakłada niezbędne przesunięcie daty rozpoczęcia obowiązywania obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. oraz utrzymuje półroczne odroczenia (do końca lipca 2026 r.) niektórych obowiązków związanych z KSeF. Aby dać przedsiębiorcom możliwość lepszego zapoznania się z propozycjami zmian i odbycia rzetelnych konsultacji, Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o podzieleniu prac legislacyjnych nad ustawą nowelizującą ustawę KSeF na dwie części.

W drugim projekcie legislacyjnym ministerstwo przedstawi propozycje uproszczeń obowiązków związanych z wdrożeniem KSeF oraz zaproponuje etapowe wejście w życie obowiązkowego KSeF:

  • 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł,
  • 1 kwietnia 2026 r. dla pozostałych przedsiębiorców.

Wersja produkcyjna Aplikacji Mobilnej KSeF

Mimo odroczenia terminu wdrożenia obowiązku e-fakturowania w KSeF, w Ministerstwie Finansów nie ustają prace nad dostarczeniem podatnikom bezpłatnych narzędzi do korzystania z systemu. Ministerstwo udostępniło wersję produkcyjną Aplikacji Mobilnej KSeF. Umożliwia ona wystawianie na smartfonie podstawowych faktur w KSeF oraz ich korekt. Dodatkowo, aplikacja pozwala na podgląd otrzymanych i wystawionych faktur w KSeF. Aplikacja jest już dostępna w sklepach Google Play i App Store.

Przeczytaj również