Ceny wynajmowanych mieszkań idą cały czas do góry. Tak drogo jeszcze nie było

Średnia ceny wynajmowanych mieszkań znowu poszły do góry. Mowa tutaj zwłaszcza o małych mieszkaniach. Aktualnie w Warszawie za kawalerkę trzeba zapłacić nawet 3 tysięcy złotych miesięcznie. A to nie koniec niekorzystnych informacji, jeśli chodzi o rynek mieszkaniowy. Jak wygląda aktualna sytuacja na rynku nieruchomości? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Ceny wynajmowanych mieszkań idą cały czas do góry. Tak drogo jeszcze nie było
Podaj dalej

Ceny wynajmowanych mieszkań znowu idą do góry. Najgorsza sytuacja jest w Warszawie

mieszkanie ubranie strój grzywna mandat więzienie nagość
fot. pixabay

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Otodom Analytics pod koniec grudnia 2023 roku wynajmujący oferowali aż o 52 proc. więcej mieszkań niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Większość ofert to mieszkania do 50 mkw. Średnia cena za wynajmowane mieszkanie w metrażu do 40 m2 w Warszawie wyniosła aż 3020 złotych. W czołówce zestawienia znalazł się także Kraków i Gdańsk, gdzie za tego typu mieszkanie trzeba zapłacić średnio około 2500 złotych. To pokazuje, że stawki za wynajem cały czas rosną i pomału zbliżają się już do naprawdę chorego poziomu.

W przypadku mieszkań poniżej 40 mkw, największy wzrost średniej ceny zanotowała Warszawa – mowa tutaj o wzroście o 5,6 proc. W niektórych miastach mieliśmy jednak do czynienia ze spadkiem cen. O 6 proc. względem poprzedniego roku obniżyły się stawki za wynajmowane mieszkania w Łodzi, natomiast o 4,7 proc. spadły ceny we Wrocławiu. To pokazuje, że są jeszcze miasta w Polsce, w których można za rozsądne pieniądze wynająć mieszkanie.

Sytuacja na rynku nieruchomości, poza kilkoma miastami, nie jest godna pozazdroszczenia

mieszkanie ubranie strój grzywna mandat więzienie nagość
fot. pixabay

W ujęciu dwuletnim najmniejszy wzrost cen zanotowano także we Wrocławiu, w Łodzi, a także w Lublinie. Mimo tego sytuacja na rynku wynajmowanych nieruchomości cały czas nie jest łatwa. Z roku na rok ceny idą do góry, a nie idzie za tym wcale standard wynajmowanych lokum. I jak tutaj żyć w tym kraju? No cóż…

Przeczytaj również