Weekend w górach? Zdrożało wejście do Tatrzańskiego Parku Narodowego

Polacy uwielbiają jeździć w góry i nieprzypadkowo najczęściej wybierają się w Tatry. Podróżując jednak w tym kierunku trzeba mieć świadomość, że wiele szlaków jest płatnych, bowiem należą do Tatrzańskiego Parku Narodowego. W tym roku opłata znowu jest wyższa za – mówiąc kolokwialnie – chodzenie po górach.

Weekend w górach? Zdrożało wejście do Tatrzańskiego Parku Narodowego
Podaj dalej

Nowa opłata za wejście za wejście do Tatrzańskiego Parku Narodowego w 2024 roku

Wejście od marca kosztuje już 10 złotych, choć jeszcze nie tak dawno było to 9 złotych, a nie tak dawno jeszcze mniej. Bilet ulgowy można nabyć np. dla dzieci za 5 złotych. Tempo wzrostu zatem niektórych wielbicieli gór może zarówno szokować, jak i odstraszać. To przecież dodatkowy wydatek, jaki trzeba pokryć do innych związanych np. z weekendowym wyjazdem.

Powodów takiej zmiany nie brakuje – podwyżka płacy minimalnej, inflacja i rosnące koszty utrzymania. Niektórzy mogą zadać sobie pytanie, za co tak wysoka kwota? Opłaty za bilety przeznaczane są na tworzenie i utrzymanie infrastruktury turystycznej, obsługę mobilnych toalet, sprzątanie i remonty szlaków oraz wymianę oznakowań traktów.

gory 2
fot. freepik

Nie można również zapominać o jednej bardzo ważnej rzeczy – 15 procent z każdego biletu przeznaczanych jest na TOPR. Mowa zatem o grupie ratowników, którzy każdego dnia, w każdych godzinach i bez względu na warunki pogodowe, wyrusza ratować nasze życie w przypadku zagrożenia. Sami bardzo często narażają przy tym swoje zdrowie i życie.

Jeżeli ktoś wybiera się na dłużej w Tatry może zakupić bilet wstępu na 7 dni, wówczas zapłaci 50 złotych, a więc zaoszczędzi 20 złotych. Do darmowego wejścia na szlaki są uprawieni m.in. posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz dzieci w wieku do 7 lat.

Przeczytaj również