Planetoida 2024 BJ przemknie obok Ziemi. Będzie można zobaczyć to na żywo

Tuż obok Ziemi w sobotę przeleci planetoida 2024 BJ. Astronomowie są zdania, że może mieć ona średnie nawet 37 metrów. Nie tak dawno, bowiem dopiero niecałe dwa tygodnie wcześniej odkryto, że zmierza ona w naszym kierunku. Szybko przeprowadzone niezbędne obliczenia wykazały, że przemierzy ona blisko nas, ale minie Ziemię w bezpiecznej odległości.

Planetoida 2024 BJ przemknie obok Ziemi. Będzie można zobaczyć to na żywo
Podaj dalej

Każda planetoida to potencjalnie duże niebezpieczeństwo

BJ 2024 przeleci od Ziemi w odległości około 300 000 kilometrów. To mniej niż średnia odległość od Księżyca – ta wynosi około 384 400 km. Prędkość jaką będzie miała planetoida szacowana jest na 22 850 km/godz. Warto jednak podkreślić, że nawet gdyby zmierzała ona w kierunku Ziemie, nie stanowiłaby ona zagrożenia dla naszego świata.

Szacuje się, że planetoidy których średnica przekracza kilometr mogą stwarzać takie zagrożenie. A takich też nie brakuje oczywiście w galaktyce. Choć wedle informacji naukowców takie zagrożenie na pewno nie tyczy się naszej planety przez kolejne tysiąc lat.

ziemia planeta
fot. freepik

Gdzie obejrzeć przelot planetoidy BJ 2024?

Mało kiedy istnieje możliwość obejrzenia takiego wydarzenia na żywo. Taką możliwość daje jednak projekt Virtual Telescope. To iinicjatywa dr. Gianluci Masi, koordynatora Obserwatorium Astronomicznego ”Bellatrix” we Włoszech. To projekt naukowy, jak i rozrywkowy, a dostęp do niego jest całkowicie za darmo.

”Oferowane usługi są w większości bezpłatne, natomiast niektóre ekskluzywne działania wymagają niewielkiej darowizny. Nie jest to działalność komercyjna, a jedynie pomaga nam utrzymać projekt przy życiu” – napisano na stronie projektu. Relację na żywo będzie można oglądać TUTAJ około godziny 18:00.

Przeczytaj również