OFICJALNIE: OPEC+ zwiększa wydobycie ropy! Po ile zatem będziemy tankować diesel oraz benzynę we wrześniu?

Będzie więcej na paliwa na świecie, a co za tym idzie diesel i benzyna będą jeszcze tańsze. OPEC+ zdecydowało się, ku zaskoczeniu, zwiększyć wydobycie o 100 tysięcy baryłek dziennie. Już widać tego pierwsze efekty w cenie ropy, która zaraz po ogłoszeniu decyzji znacznie potaniała. Zdania co do ilości, jak i samej decyzji są jednak podzielone.

OFICJALNIE: OPEC+ zwiększa wydobycie ropy! Po ile zatem będziemy tankować diesel oraz benzynę we wrześniu?
Podaj dalej

OPEC+ zmniejszy cenę za diesel i benzynę

paliwo benzyna diesel ceny
fot. freepik.com – josemiguelsangar

Zdaniem ekspertów decyzja na pewno jest dobra, ale jest to tylko kropla w morzu potrzeb. Miało to być jedynie niedrażnienie Stanów Zjednoczonych, ale również i Rosji. Niektórzy uważają nawet, że to lekki pstryczek w nos prezydenta Ameryki. Bo trudno ogłosić bowiem jego sukces, gdyż liczył on na zwiększenie po ostatnich rozmowach wydobycia, ale w większej ilości.

Z danych OPEC, wzrost wydobycia o 100 tysięcy baryłek dziennie będzie jednym z najmniejszych od 40 lat. Zdaniem ekspertów kartel musiał zwiększyć wydobycie z racji tego, że Waszyngton zatwierdził sprzedaż systemów rakiet obronnych do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej. Choć warto zauważyć, że nie wycofał jeszcze zakazu sprzedaży broni ofensywnej do Rijadu.

Niewątpliwie dużo w tej współpracy miesza Rosja, która wciąż dla OPEC+ jest ważnym graczem. Choć czołowe państwa na świecie odłączyły się od tego kraju, to jednak niektóre – jak właśnie te czołowe w OPEC+, dalej współpracują. Mimo wszystko kierowcy tankujący diesel i benzynę na pewno odczują choć na chwilę większe wydobycie, co widać już po giełdzie.

Na tych stacjach w Polsce diesel, benzyna, LPG są najtańsze
fot. freepik.com – irenemiller

Świat uzależniony od OPEC+

Sytuacja z OPEC+ pokazuje, jak cały świat jest uzależniony od decyzji tego kartelu. Paliwo stało się mocną kartą przetargową na świecie i nic dziwnego, że Unia Europejska chce się stać niezależna. To właśnie jeden z głównych powodów, aby na Starym Kontynencie dominowały samochody elektryczne. Wtedy wiele państw nie będzie uzależnionych od paliwa, a od prądu. A o prąd Europa będzie w stanie zadbać sama.

Ekologia? Czyste powietrze? To na pewno dobrze się sprzedaje, ale co stoi za kurtyną wszyscy doskonale wiedzą.

diesel paliwo tankowanie
fot. freepik

Przeczytaj również