Oficjalnie! Nadeszły duże zmiany na stacjach paliw. Tankując diesel i benzynę poczujemy to także w portfelu

Stało się to, czego niewielu jeszcze nie tak dawno mogło się spodziewać. Zobaczą i odczują to ci kierowcy, którzy na co dzień tankują diesel oraz benzyną na stacjach paliw. Doszło bowiem do tego, czego można było się już od niedawna spodziewać, a co również nie tak dawno wydawało się wręcz niemożliwe. Doszło do zmiany lidera w cenie i tym samym olej napędowy nie jest już najdroższym paliwem w Polsce.

Oficjalnie! Nadeszły duże zmiany na stacjach paliw. Tankując diesel i benzynę poczujemy to także w portfelu
Podaj dalej

Diesel stracił pozycję lidera

benzyna diesel ceny paliw paliwo stacje stacja autogaz lpg rewolucja
fot. freepik

W najnowszym zestawieniu średnich cen hurtowych w Polsce doszło do zmiany lidera. Od wielu miesięcy na tym miejscu znajdował się olej napędowy, ale został on w końcu wyparty przez benzynę. Na szczęście nie jest to efekt tego, że 95-tka szaleńczo drożała w ostatnim czasie. Praktycznie cały czas utrzymuje się ona na swoim średnim poziomie, ale to diesel bardzo znacząco poszedł w dół.

Na dzień dzisiejszy diesel wyceniany jest na 5,36 zł/l, a więc w cenie detalicznej bez marży powinien kosztować 6,59 zł/l. Benzyna natomiast podrożała do kwoty 5,43 zł/, a więc w jej przypadku mówimy o kwocie na stacjach 6,67 zł/l. Wart zwrócić uwagę, że w ostatnim czasie benzyna podrożała 25 groszy, choć wcześniej też zanotowała dość podobny spadek. Cały czas jednak oscyluje na granicy 5,30-5,40 zł/l.

Obecnie oba paliwa dzieli różnica siedmiu groszy i można sobie zadać pytanie, co dalej? Były już w ostatnich latach podobne momenty, ale trwały dość krótko. Diesel po kilkunastu dniach z reguły wracał na pierwsze miejsce pod względem ceny paliw i długo nie oddawał. Choć warto mieć na uwadze to, że to zawsze właśnie olej napędowy był tym paliwem, które nie tylko było uważane za tańsze, ale dla zasady takie po prostu było.

Diesel, benzyna, LPG za śmieszne pieniądze
fot. freepik.com – fahroni

A miało być tak drogo

Warto tutaj wspomnieć prognozy jakie były właśnie na tej okres, w którym jesteśmy. Pół roku temu wiele bardzo ważnych osobistości na świecie zapowiadało, że ropa będzie niezwykle droga, co mocno wywinduje ceny paliw na stacjach. Miał to być efekt embargo nałożonego na rosyjską ropę, które trwa już od dłuższego czasu. Czegoś takiego jednak nie ma i nie zapowiada się, aby było.

Jak widać po cenach Europa doskonale sobie radzi bez rosyjskiej ropy, a i sam diesel oraz benzyna, wcale nie muszą być bardzo drogie. Rzecz jasna sama cena paliw wciąż pozostaje na dość wysokim poziomie, o czym nie można zapominać. Ale na pewno nie jest tak drogo miało być, a w zasadzie cały czas mamy do czynienia z większymi czy mniejszymi spadkami cen na stacjach.

benzyna diesel ceny paliw paliwo najtaniej najdrożej
fot. freepik.com – syda_productions

 

Przeczytaj również