Niewykorzystany urlop z 2023 roku. Do kiedy pracownik musi z niego skorzystać, aby nie przepadł

Wiele osób może pochwalić się tym, że w tym roku mają do wykorzystania jeszcze zaległy urlop. Tym samym w 2024 będzie możliwie więcej okazji do tego, aby wybrać się np. na dłuższe wakacje i kilka krótszych wyjazdów. Trzeba jednak pamiętać o jednej rzeczy. Nie można dni wolnych z poprzedniego roku przetrzymywać w nieskończoność. Trzeba je wykorzystać do terminu, który jest dla wszystkich odgórny.

Niewykorzystany urlop z 2023 roku. Do kiedy pracownik musi z niego skorzystać, aby nie przepadł
Podaj dalej

Do kiedy należy wykorzystać urlop z poprzedniego roku?

Dni wolne jakie należą się każdej pracującej na umowę o pracę osobie są regulowane stosownymi przepisami – i o tym trzeba pamiętać. Są one istotne zarówno dla samego pracownika, jak i pracodawcy dla którego ją świadczymy. Jedną z najistotniejszych rzeczy jest to, że aktualnie urlop z poprzedniego roku, należy wykorzystać do 30 września 2024 roku.

Nie można oczywiście zapominać, że urlop to przywilej, a nie obowiązek. Mimo wszystko pracodawcy z reguły przypominają o tym, ile jest dni zaległych, a ile bieżących z aktualnego roku. Pracodawca nie może odmówić pracownikowi możliwości skorzystania z urlopu. Jeżeli będzie to ciągłe odmawianie, może grozić za to kara sięgająca nawet 30 tysięcy złotych.

wolne urlop kalendarz
fot. freepik

Nowe przepisy sprawiły, że odchodzi się już od tego, aby płacić za niewykorzystany urlop. Same przepisy zezwalają niejako na to, aby pracodawca nie musiał w pewien sposób narażać się na dodatkowe koszty. Dlatego ma też on prawo upomnień pracownika za to, że wciąż nie wziął zaległego urlopu. A jeżeli sytuacja będzie trwać i trwać, to wolne po prostu się przedawnia. Oznacza to, że 30 września 2024 roku przedawnią się te niewykorzystane dni urlopowe, które zostały pracownikom z 2020 roku, a miały zostać odebrane w roku 2021.

Urlop może być dłuższy niż się wydaje

Warto dobrze na początku roku przejrzeć kalendarz i sprawdzić, kiedy najlepiej opłaca się brać urlop. Mowa oczywiście o świętach i różnych dniach wolnych w ciągu roku. Łącząc to w całość można wziąć kilka dni urlopu, a mieć np. cały tydzień wolny. Tak np. będzie w tym roku w majówkę, gdzie wystarczy sięgnąć po trzy dni, a będzie łącznie dziewięć dni wolnego!

Kiedy jeszcze warto sięgnąć po urlop?

  • 30 maja – 2 czerwca – Boże Ciało (4 dni urlopu, 1 dzień wolny)
  • 15-18 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (4 dni urlopu, 1 dzień wolny)
  • 1-11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości (11 dni urlopu, 5 dni wolnych)
  • 23-27 grudnia – Boże Narodzenie i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia (5 dni urlopu, 3 dni wolne)

Będzie więcej dni urlop w ciągu roku?

Warto wspomnieć, że jeden z koalicjantów obecnego rządu zapowiadał, że zamierza wprowadzić nie tylko 35 godzin pracy w tygodniu, ale również 35 dni wolnego. Taki deklaracje wyborcze składała Lewica i wręcz szła z nimi na sztandarach. Pozostaje zatem pytanie, kiedy ten temat pojawi się w rządzie i czy faktycznie reszta koalicjantów zapatruje się na ten pomysł podobnie.

 

Przeczytaj również