Niemal co piątka zabawka dla dzieci nie powinna być sprzedawana. UOKiK alarmuje

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów tym razem skupił swoją uwagę na rynku dziecięcym. Jak się okazuje zabawka, którą kupujemy z radością np. dla swojego dziecka czy wnuczka, niekoniecznie zawsze jest czymś dobrym. Bo wyniki kontroli można uznać za dość niepokojące. Niemalże co piąta rzecz jaką widzimy na pułkach z zabawkami, nie powinna się tam znaleźć. Warto o tym pamiętać.

Niemal co piątka zabawka dla dzieci nie powinna być sprzedawana. UOKiK alarmuje
Podaj dalej

Zabawka (nie) dla dziecka

Inspektorzy Handlowi z każdego województwa sprawdzili łącznie 220 zabawek pod kątem wymagań formalnych. Co za tym idzie, zwrócono uwagę na oznakowania, czy właściwości chemicznych, a zwłaszcza zawartości ftalanów. Są to związki stosowane w wielu gałęziach przemysłu jako tzw. plastyfikatory, czyli substancje nadające elastyczność wielu materiałom (guma, plastik, żywice). Można je znaleźć w przedmiotach gospodarstwa domowego, wyrobach medycznych, opakowaniach i właśnie zabawkach. Nie są one dobre dla naszego zdrowia.

Badania laboratoryjne wykazały, iż na 220 modeli zabawek aż 39 miało nieprawidłowości. Największe przekroczone stężenie ftalanów przekraczało normę aż 300-krotne! To już nie pierwszy sygnał alarmowy w ostatnich latach, który informuje rodziców, że wybór zabawki nie powinien wyłącznie skupiać się na danej rzeczy i jej cenie.

zabawki sklep uokik
fot. freepik

„Sprawdziliśmy przekroczenie dopuszczalnego stężenia ftalanów w kontrolowanych zabawkach. Jeśli stężenie tych ftalanów przekracza 0,1 proc. w stosunku do masy materiału z dodatkiem plastyfikatorów – produkt nie powinien znajdować się w sprzedaży” — podkreślił UOKiK.

Nieprawidłowości było więcej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stwierdził również nieprawidłowości. W 14 przypadkach stwierdzono brak wymaganych ostrzeżeń bądź instrukcji używania. W 15 przypadkach wykryto, iż jest niewłaściwie sporządzona deklaracja zgodności lub jej brak. Natomiast w 21 przypadkach brak na zabawkach danych producenta i importera.

Zabawki jakie najczęściej pojawiają się w polskich sklepach pochodzą z Chin. To najtańszy rynek z którego można sprowadzić przeróżne zabawki, za dość niskie pieniądze. Ich jakość niestety pozostawia wiele do życzenia pod bardzo wieloma względami. Zdecydowanie lepiej sięgać po sprawdzone i jakościowe produkty. Lepiej, aby dziecko miał mniej zabawek, lecz takie które są naprawdę dla niego bezpieczne.

Przeczytaj również