NASA otworzyła kapsułę z próbkami planetoidy Bennu. Za 150 lat ma zniszczyć Ziemię

Po czterech miesiącach NASA w końcu zdołała otworzyć kapsułę OSIRIS-REx, która wróciła na Ziemię z planetoidy Bennu. W jej wnętrzu znajdował się materiał, jaki został z niej pobrany. Wszystkim zależało na tym, aby zrobić dt starannie, bez żadnego naruszenia, a w dodatku w sterylnych warunkach. Jak widać musiało to potrwać aż tyle czasu, aby wszystko przebiegło zgodnie z planem.

NASA otworzyła kapsułę z próbkami planetoidy Bennu. Za 150 lat ma zniszczyć Ziemię
Podaj dalej

NASA obawia się Bennu

Wewnątrz kapsuły znajduje się piasek oraz kamienie, która mają pomóc odpowiedzieć na wiele pytań, jeżeli chodzi zrozumienie warunków panujących na planetoidach oraz poznać ich skład. A planetoida Bennu powinna być niezwykle istotna dla nas wszystkich, a nie tylko dla NASA. Ma ona bowiem w 2182 roku uderzyć w Ziemię. Szansa na to jest 1 do 2700 – to najwyższe ryzyko kolizji z Ziemią w historii. Badania mogą okazać się kluczowe także w kontekście tego, jak móc ją zniszczyć w razie potencjalnej ewentualności. I nie jest żadną tajemnicą, że głównie pod tym kątem będą prowadzone różnego rodzaju badania.

– Otwarcie głowicy TAGSAM i pełny dostęp do próbek z Bennu jest monumentalnym osiągnięciem, które pokazuje poświęcenie i pomysłowość naszego zespołu. Ten sukces potwierdza znaczenie OSIRIS-REx i nasze zaangażowanie w pogłębianie zrozumienia kosmosu. Z niecierpliwością czekamy na kolejny rozdział, dzieląc się tymi cennymi próbkami z globalną społecznością naukową i kontynuując naszą podróż odkrywczą – powiedział astronom Dante Lauretta z laboratorium planetarnego Uniwersytetu Arizony.

Kapsuła przebyła 6,4 miliarda kilometrów, aby wrócić z materiałem na Ziemię. Zatrzymała się ostatecznie na pustyni w Utah. NASA miała problemy żeby otworzyć dwa elementy mocujące, ale po wielu tygodniach to się udało. Teraz nie pozostaje nic innego, jak wszystko dokładne przebadać – co odbędzie się w tym roku. Wszelkie niezbędne dane mają zostać opublikowane.

Kolejna misja już ruszyła

Sonda OSIRIS–REx stała się już sondą OSIRIS-APEX. NASA nie próżnuje i wypuściła jąjuż w pięcioletnią podróż, aby zbadać  planetoidę Apophis. Ta także potencjalnie stwarza pewne zagrożenie dla Ziemie.

Przeczytaj również