Minister Infrastruktury nie chce drogich samochodów w Polsce. Podjął ważną decyzję, ale o ile faktycznie i realnie spadną ceny aut?

Ceny samochodów przez ostatnie dwa lata wręcz oszalały i tak naprawdę nie widać końca tego szaleństwa. Dlatego też już zarówno producenci, jak i same rządy krajów mówią stop temu szaleństwu. A jednym z największych jest norma Euro 7, której praktycznie nikt w Unii Europejskiej nie chce. Dlatego też wygląda na to, że pomysł ten upadnie, bo koszty pojazdów osiągnęłyby cenę dla najbogatszych, a to by odczuła gospodarka.

Minister Infrastruktury nie chce drogich samochodów w Polsce. Podjął ważną decyzję, ale o ile faktycznie i realnie spadną ceny aut?
Podaj dalej

Szalone ceny samochodów

Dlatego też wszyscy widząc co się dzieje z cenami nowych samochodów, chcą zatrzymać to szaleństwo. Tym bardziej, że odbija się to na rynku wtórnym, gdzie stare pojazdy kosztują śmiesznie wysokie kwoty. Dlatego też jasną deklarację w tej kwestii wyraziło Ministerstwo Infrastruktury, które jasno powiedziało stanowcze nie wprowadzeniu normy Euro 7.

– Jesteśmy zaniepokojeni propozycją nowej normy Euro 7, która jest pochodną bardzo wysokich ambicji unijnych urzędników i grup w PE, które forsują rozwiązania nieprzystające do rzeczywistości. To zostało potwierdzone na spotkaniu w Strasburgu. Nie ma zgody na proponowaną normę Euro 7. Oczekujemy urealnienia projektowanego rozporządzenia. Aktualnie proponowane terminy nie są możliwe do dotrzymania – powiedział Minister Infrastruktury w rozmowie z PAP.

Jeżeli norma Euro 7 wejdzie w życie koszty produkcji wzrosną bardzo wyraźnie, a to przełoży się na ceny samochodów. Zdaniem wielu ekspertów normy, które obowiązują już teraz zdecydowanie wystarczą, aby zadbać o środowisko. Nie ma co brnąć dalej w tak szybkim tempie, bo to bardzo złe dla wszystkich – producentów, gospodarki, rządów i klientów. Minister Infrastruktury już rozmawiał w tej sprawie z innymi krajami, które wspólnie popierają takie stanowisko.

benzyna diesel ceny paliw paliwo średnie wynagrodzenie średnia krajowa unia europejska polska
fot. freepik

Unia Europejska się zagalopowała

To kolejny przykład tego, że Unia Europejska i jej pomysły nie zawsze i nie do końca są najlepsze. Coraz częściej bardzo dokładnie trzeba analizować to, co Komisja Europejska ma zamiar wprowadzać. Dąży on coraz bardziej do tego, aby ingerować w coraz więcej stref naszego życia i mówić milionom osób co mogą, a co nie.

Unia swego czasu szła na sztandarach ze słowem wolność, a coraz więcej zauważa, że z roku na rok coraz bardziej chce być ona nam zabierana. Kierunek jaki obiera polski rząd w tym przypadku jest bardzo dobry, bowiem ceny samochodów osiągnęłyby gigantyczne sumy. Teraz pozostaje czekać, aż ten pomysł przepadnie na lata.

unia europejska samochody elektryczne spalinowe zakaz euro 7
Freepik

Przeczytaj również