Konfiskata samochodu. Pojazdy pijanych kierowców trafią do potrzebujących mieszkańców Ukrainy!

W Polsce konfiskata samochodu wchodzi w życie w tym roku i na pewno. Niewątpliwie, gdy będzie zbliżała się data wejścia przepisów, to temat będzie wywołał coraz więcej pytań oraz kontrowersji. Wciąż jednak pozostaje wiele pytań bez odpowiedzi, jeżeli chodzi o kwestie związane z tym, co się będzie działo z pojazdami, które stracą właściciele. Możliwe, że pojawił się pewien pomysł!

Konfiskata samochodu. Pojazdy pijanych kierowców trafią do potrzebujących mieszkańców Ukrainy!
Podaj dalej

Ukraina a konfiskata samochodu

konfiskata samochodu laweta
fot. freepik

Łotwa znalazła rozwiązanie, co robić z samochodami, które stracą pijany kierowcy. Tamtejszy Sejm właśnie przegłosował, że wszystkie pojazdy będą trafiały na Ukrainę, do tamtejszych mieszkańców. Przepisy, które wchodzą w Polsce w tym roku, na Łotwie są dość świeże, bowiem działają ledwie od kilku miesięcy. Postanowiono wprowadzić znaczące zmiany w jej przepisach.

– Na tę chwilę możemy wykorzystać samochody odebrane pijanym kierowcom sprzedając je, przekazując do utylizacji lub do demontażu na części zamienne. Jednak na obecną chwilę widzimy inne rozwiązanie. W obecnej sytuacji będą one niezbędnym wsparciem dla najbardziej potrzebujących mieszkańców Ukrainy – powiedział Raimonds Bergmanis, który odpowiadał za wdrożenie takiej zmiany.

Konfiskata samochodu w naszym kraju ma wejść w życie dopiero w grudniu tego roku. Choć prezydent podpisał nowelizację Kodeksu karnego na początku grudnia, to jednak vacatio legis zostało wydłużone do roku czasu. To z racji zbyt dużych zmian jakie mają wejść w związku ze zmianą w przepisach i trzeba się do nich odpowiednio przygotować.

Autolaweta - sprowadzanie aut zza granicy
fot. freepik.com

Nie wiemy co robić z samochodami

W Polsce wciąż nie wiadomo do końca, co państwo będzie robiło z odbieranymi pojazdami. Oddawanie im potrzebującym rodzinom z Ukrainy na pewno jest dość dobrym rozwiązaniem pod wieloma względami. Jest to mniejsze obciążenie finansowe, jeżeli chodzi o przetrzymywanie aut i wydawanie na nich pieniędzy. Tym bardziej, że na części czy może nawet i większości, można notować straty.

Z dużą ciekawością wyczekiwane są informacja, co do przyszłości tych pojazdów. Konfiskata samochodu to jedno, ale z tymi autami trzeba coś robić i wciąż do końca nie wiadomo co. Rozwiązania muszą być proste i jak najmniej kosztowne. Bo zarobek zapewne będzie płynął głównie od osób, które będą musiały pokryć równowartość wyceny pojazdu, gdy te np. nie było ich.

Przeczytaj również