Blisko 3 miliony Polaków musi stawić się w Urzędzie Miasta. Jeżeli tego nie zrobią zapłacą 5000 złotych grzywny

Co czternasta osoba w Polsce w 2024 roku ma obowiązek stawić się w Urzędzie Miasta. Powód? Dopełnienie formalności związanych z wyrobieniem nowego dowodu osobistego. Ponad 2 700 000 obywateli ma w tym roku obowiązek wymiany starego dokumentu na nowy. Posługiwanie się nieważnym dowodem tożsamości wiąże się z możliwością otrzymania grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych.

Blisko 3 miliony Polaków musi stawić się w Urzędzie Miasta. Jeżeli tego nie zrobią zapłacą 5000 złotych grzywny
Podaj dalej

Dowód osobisty do wymiany

Spora ilość osób w tym roku jest zobowiązana do tego, aby wymienić swój stary dowód osobisty na nowy. Taki obowiązek mają osoby, które ukończyły 18. rok życia w 2014 roku, jak i te, które wyrabiały ostatni dokument tożsamości w 2014 roku, bez względy na wiek. Wynika to z faktu, że dowody osobiste są wydawane na okres 10 lat.

Warto zerknąć na swój dowód osobisty i sprawdzić, czy wymiana dotyczy także nas. Wbrew pozorom mało kto pamięta dokładnie rok, miesiąc i dzień, kiedy kończy się ważność dowodu osobistego. A przecież funkcjonowanie bez niego to nie tylko ryzyko grzywy. To także wiele kłopotów, chociażby brak możliwości opuszczenia kraju.

Jak ubiegać się o nowy dowód osobisty?

Choć cyfryzacja urzędowa w Polsce ma się coraz lepiej z roku na rok, to jednak w przypadku dowodu osobistego i tak należy stawić się w Urzędzie Miasta. Oczywiście istnieje możliwość złożenia wniosku on-line, ale i tak urzędnik zobowiązany jest od nas pobrać odciski palców i wzór podpisu. Składając wniosek przez internet jest 30 dni na to, aby dopełnić wspomnianych formalności. Jeżeli się to nie uda, wówczas cała procedura musi odbyć się na nowo.

Wniosek zatem niejako najlepiej złożyć osobiście. Co ważne, nie trzeba zabierać ze sobą specjalnie wydrukowanego wniosku, ani go też wypełniać na miejscu. Pracownik urzędu zrobi to sam w systemie, w naszej obecności i z naszą pomocą. Przez ostatnie lata nic się nie zmieniło w kwestii tego, że dowód osobisty wciąż jest wydawany bezpłatnie. Jedyny wydatek zapewne będzie tyczył się wyłącznie tylko zdjęcia, które większość osób musi zrobić na nowo. Warto pamiętać o tym, że na nowy dowód czeka się 30 dni, zatem nie ma co zwlekać z tym do ostatniego dnia. Można wówczas pozostać przez pewien czas bez możliwości wylegitymowania się, co jest bardzo niekorzystne.

Co z e-dowodem w mObywatel?

Trzeba pamiętać, że choć dowód osobisty oraz e-dowód to jedno i to samo, to w rzeczywistości to dwa osobne dokumenty. Już na pierwszy rzut oka widać, że oba posiadają różne numery seryjne, identyfikatory oraz daty ważności. O ile w Polsce można już załatwić sprawy korzystając z mObywatela i znajdującego się w nim dowodzie, o tyle zagranicą jest to już niemożliwe. Tam potrzebny jest fizyczny dowód osobisty.

Jeżeli będzie się często podpadać tym, że nie został wyrobiony dowód osobisty, wówczas dana osoba naraża się nawet na karę pozbawienia wolności. Oczywiście to przypadek już dość skrajny i mało realny, ale trzeba mieć na uwadze, że polskie prawo zezwala na taką ewentualność. Najważniejsze o czym należy pamiętać jest to, że jako obywatele Polski mamy obowiązek prawny posiadania dowodu osobistego. I choć trzeba już nosić go przy sobie 24 godziny na dobę, to jednak musimy go posiadać.

Przeczytaj również