Asteroida Apophis stanowi zagrożenie dla naszej planety? Za 5 lat przeleci blisko Ziemi

Co kilka lat pojawiają się informacje, że istnieje zagrożenie, iż dana asteroida może zderzyć się na swoim kursie z Ziemią. Takie obawy w ostatnim czasie wzbudziła jedna z nich o nazwie Apophis. O jej istnieniu świat usłyszał już 20 lat temu i nieprzypadkowo uważano ten obiekt za jeden z najbardziej zagrażających naszej planecie. Podano dwie daty – 2029 i 2036 rok.

Asteroida Apophis stanowi zagrożenie dla naszej planety? Za 5 lat przeleci blisko Ziemi
Podaj dalej

Czy asteroida Apophis uderzy w Ziemię?

Naukowcy z Western University i University of Waterloo przeprowadzili szereg badań w kwestii potencjalnego zagrożenia, jakie może nadejść. Z ich wyliczeń nie ma szans na to, aby Apophis trafił w naszą planetę. 13 kwietnia 2029 roku przeleci obok nas jednak o przysłowiowy włos, jeżeli chodzi o kosmos. Minie Ziemię zaledwie o 37 tysięcy kilometrów.

„Obliczyliśmy drogi wszystkich znanych asteroid, korzystając z komputerowej symulacji Układu Słonecznego, i oceniliśmy szanse zajścia tego typu, mało prawdopodobnego zdarzenia. Na szczęście nie przewidujemy żadnej takiej kolizji” – powiedział prof. Paul Wiegert, autor pracy, która ma się ukazać na łamach „Planetary Science Journal”.

elon musk dart asteroida
fot. pixabay

Astronomowie mają świadomość tego, że trzeba bacznie przyglądać się tej asteroidzie nieustannie. Leci ona w skupisku innych ciał i jej zderzenie z inną asteroidą może doprowadzić do zmiany kursu. Taka ewentualność jest brana pod uwagę, ale jak podkreślają naukowcy obserwujący wszechświat – to tylko hipotetyczne założenie.

Odyseuszowi powinęła się noga na Księżycu. NASA szybko pożegnała się z misją

Wbrew pozorom Ziemia cały czas jest nastawiona na mniejsze i większe ryzyko. Miesiąc temu naszą planetę minęła kosmiczna skała, która mogła mieć nawet 480 metrów średnicy. Odległość przelotu wyniosła 2,8 mln kilometrów od nas. Niby bardzo daleko, ale biorąc pod uwage o czym mowa i tutaj istniało pewne ryzyko kursu kolizyjnego.

Przeczytaj również