Akcyza za samochód wcale nie musi być opłacona. Kierowcy często zapominają o przywileju, jaki im przysługuje

Duża część pojazdów sprowadzana jest do Polski z zagranicy. Jak wiadomo taka sytuacja wiąże się z tym, że właściciel pojazdy zobowiązany do dokonania opłaty odpowiedniego podatku. Akcyza jednak wcale nie musi być opłaca, a zdarza się, że niektórzy o tym mogą zapomnieć. Bo tyczy się to stosunkowo niewielkiej grupy kierowców.

Akcyza za samochód wcale nie musi być opłacona. Kierowcy często zapominają o przywileju, jaki im przysługuje
Podaj dalej

Podatek. Akcyza nie dla nich

dokument kierowca samochod
fot. freepik

Nie od dziś wiadomo, że gdy sprowadza się samochód do Polski, trzeba zapłacić za niego odpowiednią akcyzę. Są jednak pewne możliwości, aby zwolnić się z tej opłaty. Oczywiście auto dalej nie mogło być wcześniej zarejestrowane w Polsce, aby móc spełniać dany warunek. Tutaj też nieistotne jest to czy pojazd został sprowadzony z Unii Europejskiej, czy innego kraju.

Akcyza nie musi być opłacona, jeżeli właściciel zdecydował się wrócić do Polski na stałe. Musi przebywać w naszym kraju dokładnie 185 dni. Wtedy rzad i instytucje traktują to jako przywiezienie swojego majątku do kraju. Nie wszyscy o tym wiedza, a i też niektórzy mogą przeoczyć te informacje bądź ich nie usłyszeć w trakcie procedury.

Taki przywilej ma jednak również swoją drugą stronę. Takiego samochodu nie można wynajmować, ani sprzedać w Polsce przez kolejny rok od daty jego rejestracji. Ma to powstrzymać osoby, które chciałby w sprytny sposób handlować pojazdami. Taki zabieg sprawia, że dla handlarzy jest to po prostu nieopłacalne.

przeglad samochodu pieniadze
fot. freepik

Współcześnie może jednak opłacalne?

Trzeba pamiętać, że obecnie samochody nie tracą na wartości, a zyskują. Dlatego niektórzy żartują, że to dobra gwarancja tego, że w przyszłym roku można się znów wzbogacić. Oczywiście z tym nie jest tak do końca, bowiem między czasie ponosi się dodatkowe opłaty. Pojazd naprawdę musiałby mieć dużą przebitkę w cenie, aby być wartościowy.

Tutaj warto pamiętać wyłącznie o tym, że akcyza może zostać ściągnięta z nas. To zawsze więcej pieniędzy, które możemy zaoszczędzić, niż niepotrzebnie wydawać w urzędach. Mimo wszystko do kraju wciąż wraca bardzo mało osób. Zwłaszcza obecnie, gdy inflacja szaleje i zżera tutejsza zarobki.

zakupy na zapas
fot. freepik

Przeczytaj również