Podatek minimalny wszedł w życie 1 stycznia, a Ministerstwo Finansów już poddaje go analizom

Pierwszy raz o podatku minimalnym mogliśmy usłyszeć już kilka lat temu. Oficjalnie został wprowadzony nowelizacją ustaw podatkowych w 2021 roku. Pierwotne założenia zakładały, że wjedzie w życie rok później, w 2022. Mimo wszystko rząd zdecydował się ostatecznie na jego przesunięcie – wielu Polaków mogło o nim zapomnieć. Co ciekawe, od 1 stycznia bieżącego roku wreszcie zaczął obowiązywać. Poseł przynależący do Koalicji Obywatelskiej zdradził, że podatek poddawany jest analizom. 

Podatek minimalny wszedł w życie 1 stycznia, a Ministerstwo Finansów już poddaje go analizom
Podaj dalej

Podatek minimalny – o co z nim właściwie chodzi? 

rachunek podatek pit
fot. freepik

Podatek minimalny praktycznie od początku wprowadzenia niósł za sobą wiele dziwnych sytuacji. Pierwotnie wprowadzono go nowelizacją ustaw podatkowych z 2021 roku – pomimo tego rząd ostatecznie zdecydował się przesunąć jego wprowadzenie. W wyniku całych tych komplikacji wszedł w życie dopiero w tym roku. Co więcej, okazuje się, że Ministerstwo Finansów poddaje go analizom. 

Wprowadzony podatek minimalny obejmuje przedsiębiorstwa o średnich oraz dużych obrotach powyżej 2 milionów euro, które w ciągu ostatnich 3 lat wykazywały niską rentowność, nieprzekraczającą 2 proc. Warto jednak zaznaczyć, że przy obliczaniu rentowności nie uwzględnia się pewnych elementów, takich jak: 

  • sprzedaż należności handlowych faktorom,
  • opłaty leasingowe.

Dla tych, którzy nie wiedzą: podatek minimalny wprowadzono z myślą o walce z dużymi firmami, które do tej pory unikały opodatkowania CIT w naszym kraju. Pierwsze rozliczenie opodatkowania w ramach podatku minimalnego nastąpi w zeznaniu na rok 2024 – czyli dopiero na początku przyszłego roku. 

Chciałoby się powiedzieć, że na tym wszystko jest klarowne i nie ma co dalej się nad tematem rozwarstwiać. Byłoby tak zapewne, gdyby nie pytanie Pawła Papke – przynależącego do Koalicji Obywatelskiej. Pytał on bowiem o losy podatku minimalnego. Chciał wiedzieć, czy jak dokładnie potoczą się jego losy. 

Odpowiedź Ministerstwa Finansów jest w tej sytuacji niezwykle ciekawa. Okazuje się, że obowiązujące regularne dotyczące podatku minimalnego są obecnie wewnętrznie analizowane – nie wiadomo więc, czy koniec końców będzie on funkcjonował. Te informacje zostały publicznie udostępnione przez wiceministra finansów Jarosława Nenemana. 

 

Przeczytaj również