Od 1 marca 2024 roku kluczowe zmiany dla emerytów i rencistów. Część z nich zyska ponad 200 złotych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o zbliżającej się wielkimi krokami zmianie. Od 1 marca 2024 roku wzrosną graniczne kwoty przychodu dla osób pobierających renty i emerytury. Przyniosą one potencjalny zysk ponad 200 złotych. W dzisiejszym artykule opowiemy wam, kto zaliczy się do tego grona, a także dowiecie się o pewnym haczyku związanym z całym tym przedsięwzięciem. 

Od 1 marca 2024 roku kluczowe zmiany dla emerytów i rencistów. Część z nich zyska ponad 200 złotych
Podaj dalej

Od 1 marca 2024 roku kluczowe zmiany dla emerytów i rencistów

pieniadze podatek rozliczenie
fot. freepik

Od marca do maja bieżącego roku zostaną zmienione limity zarobkowe. Zakład Ubezpieczeń Społecznych od lat (a właściwie co trzy miesiące) przychodzi do rencistów i wcześniejszych emerytów z ważną wiadomością. Wiadomo już, że niektórzy zyskają ponad 200 złotych. Ciekawe jest to, że pewna część osób w ogóle nie musi przejmować się zmianami. 

1 marca zmiany dotkną ludzi na wcześniejszej emeryturze lub rencie, którzy jednocześnie podejmują lub kontynuują pracę. Warto na tym etapie wspomnieć, iż od lat istnieje pewnego rodzaju ograniczenie, limit, którego nie należy przekraczać. W przeciwnym razie wypłacane świadczenie zostanie zmniejszone, a w najgorszym wypadku zawieszone. Dzieje się tak, gdy dochód przekracza określone progi – 70 proc. i 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jak to wygląda obecnie? 

Od 1 grudnia do 29 lutego sytuacja wygląda następująco: 

  • po przekroczeniu kwoty 5036, 50 złotych brutto świadczenie zostanie zmniejszone zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę, 
  • po przekroczeniu 9353, 50 złotych brutto świadczenie zostaje całkowicie zawieszone przez ZUS. 

Od 1 marca do końca maja będzie wyglądało to tak: 

  • po przekroczeniu kwoty 5278, 30 złotych brutto świadczenie zostanie zmniejszone zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę, 
  • po przekroczeniu 9802, 50 złotych brutto świadczenie zostaje całkowicie zawieszone przez ZUS. 

Na samym początku wspomnieliśmy, że nie wszyscy muszą stosować się do omawianego limitu – to prawda. Dotyczy to osób, które osiągnęły tzw. wiek emerytalny. W przypadku kobiet mówimy tu o 60 lat, a mężczyzn 65 lat. Emeryci i renciści nie zaliczający się do tego grona będą mogli dorobić sobie o ponad 240 złotych więcej niż dotychczas. 

Przeczytaj również