Nowelizacja podatku cukrowego już wkrótce
Podatek cukrowy został wprowadzony lekko ponad 3 lata temu. Ma zniechęcać klientów do spożywania wysokosłodzonych napojów, przy okazji motywując samych producentów do redukcji ilości cukru i substancji słodzących w oferowanych produktach. Na samym początku temat wzbudzał duże kontrowersje – ostatecznie jednak rząd nie cofnął się od swojej decyzji i tak już od trzech lat podatek cukrowy został z nami na dobre. Temat powraca jak bumerang pod postacią nowelizacji, która ma być niebawem wprowadzona. Wiadomo nawet, od jakich napojów opłata nie będzie pobierana.
Opłata cukrowa dotyczy napojów zawierających cukry, substancje słodzące, kofeinę oraz taurynę. Wyłączone z tego podatku są obecnie produkty medyczne, suplementy diety, artykuły akcyzowe oraz żywność specjalnego przeznaczenia – także te, które zawierają w sobie cukry lub substancje słodzące.
W grudniu zeszłego roku został opublikowany projekt ustawy, który proponuje wyłączenie z podatku cukrowego, napojów, w których składzie znajdują się jedynie cukry zawarte naturalnie w użytym do ich produkcji soków owocowych i warzywnych. Z podatku miałyby być zwolnione również napoje z nektarów owocowych pochodzących z owoców o wysokiej kwasowości, których soki nie nadają się do bezpośredniego spożycia.
W głównym założeniu wspomniana nowelizacja miałaby wejść w życie 1 stycznia 2025 roku. Na tym moglibyśmy temat zakończyć, ale aczkolwiek ustawa zakłada bardzo ciekawe zmiany. Otóż podatkiem cukrowym miałyby zostać objęte wszystkie syropy, w których na pierwszym miejscu w składzie znajduje się cukier lub syrop glukozowo-fruktozowy. Do tego grona miałyby dołączyć też syropy, które dopiero po wprowadzeniu opłaty cukrowej wprowadzono na rynek w formie suplementów diety.
Opłata cukrowa w 2024 roku – jak wygląda to obecnie?
Aktualnie podatek cukrowy składa się z dwóch części: mówimy tu o opłacie stałej oraz zmiennej.
- Opłata stała wynosi 0,50 złotych na litr napoju, jeśli zawiera ilość cukrów równą lub mniejszą niż 5 g na 100 ml napoju, lub jeśli zawiera co najmniej jedną substancję słodzącą.
- Opłata zmienna wynosi natomiast 0,05 złotych za każdy gram cukru powyżej 5 g na 100 ml napoju.
W przypadku napoi zawierających kofeinę i taurynę mamy do czynienia z dodatkową opłatą w wysokości 0,10 złotych na litr napoju. Warto tu zaznaczyć, że maksymalna opłata, jaką można obecnie nałożyć w ramach podatku cukrowego, wynosi 1,20 złotych na każdy litr.