Nowe OC na pupila wprowadzone kilka miesięcy temu. Zapominalscy zapłacą duże kary

Rząd wprowadził ustawę, która obowiązuje już od kilku dobrych miesięcy. Pod koniec września wprowadzono nowe OC – ubezpieczenie na pupila. Osoby, które nie zapoznają się z nowym obowiązkiem lub po prostu o nim zapomną narażą się na przykre konsekwencje. Okazuje się bowiem, że nie uiszczenie odpowiedniej opłaty wiąże się z otrzymaniem mandatu w wysokości 2300 złotych. W dzisiejszym artykule opowiemy wam, kto powinien przygotować się na obowiązkową zapłatę, a także zdradzimy, w jaki sposób uniknąć przykrych konsekwencji. 

Nowe OC na pupila wprowadzone kilka miesięcy temu. Zapominalscy zapłacą duże kary
Podaj dalej

Nowe OC obowiązuje już od kilku miesięcy 

wybory 500 plus
fot. pixabay

Obywatele w całym kraju muszą niezwłocznie zapoznać się z nowymi warunkami. Obecna ustawa pociąga do odpowiedzialności nie tylko kierowców, a dosłownie setki tysięcy obywateli. Kary za nieprzestrzeganie nowego przepisu zaczynają się już od 2300 złotych. Biorąc pod uwagę aktualne czasy, to wcale nie mówimy tu o małych kwotach. Na co powinni uważać niczego nieświadomi ludzie? Zobaczcie sami… 

Obowiązek, o którym sobie dzisiaj porozmawiamy, wymusza na właścicielach psów wykupienie ubezpieczenia OC. Ustawa została wprowadzona w Hiszpanii 29 września. Chodzi tu o polisę, która ma obejmować szkody, jakie zwierzęta mogą wyrządzić osobom trzecim lub też innym zwierzakom. Do tego podchodzą także szkody materialne. Limit, jaki OC pokryje został oszacowany od 60 000 do 1 000 000

Co ciekawe, spora liczba ubezpieczycieli umożliwia dołączenie dodatkowej klauzuli od odpowiedzialności za zwierzęta domowe, za sprawą rocznej polisy za dom lub mieszkanie. Warto tu wspomnieć, że dotyczy to jedynie psów, które nie należą do rasy niebezpiecznej. Dla podkreślenia sytuacji musicie wiedzieć, że w Hiszpanii roczna składka ubezpieczenia domu wynosi około 227 euro. Jeżeli chcielibyśmy do tego doliczyć psa, musielibyśmy przygotować się na dodatkową opłatę rzędu 30 euro za każdego posiadanego psiaka. 

Załóżmy jednak, że właściciel psa nie zdecydował się na zakup ubezpieczenia, o którym wspominaliśmy powyżej. W takim wypadku ma ono bezwzględny obowiązek wykupić OC zwierząt domowych. Tutaj dzielimy je na dwie kategorie: 

  • Opłata za niegroźne rasy psów (Od 30 do nawet 54 euro rocznie!)
  • Opłata za psy potencjalnie niebezpieczne (Od 60 do nawet 80 euro rocznie!)

Takie kary grożą za niewykupienie ubezpieczenia! 

Wysokość kary, która oscylować będzie od 500 do 10 000 euro. W przeliczeniu na naszą walutę, w najgorszym wypadku Hiszpanie zapłacą 2300 złotych, a w najgorszym kwota to wyniesie ponad 46 000 złotych! 

 

Przeczytaj również