Mazda ogłosiła wyniki finansowe za pierwszy kwartał bieżącego roku

Mazda Motor Corporation ogłosiła wyniki finansowe oraz sprzedażowe za pierwszy kwartał aktualnego roku fiskalnego. W okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2022 roku firma odnotowała globalną sprzedaż na poziomie 223 tys. egzemplarzy pojazdów.

Mazda ogłosiła wyniki finansowe za pierwszy kwartał bieżącego roku
Podaj dalej

Mazda miała tylko chwilowy kryzys. Wszystko wskazuje na to, że produkcja wróci do normy

Mazda logo

Mimo tymczasowego spadku w wielkości sprzedaży spowodowanego brakami w dostawach pojazdów, popyt na produkty marki pozostał taki sam. Oczekuje się, że od drugiego kwartału produkcja powróci do normy. Dodatkowo na cały rok fiskalny prognozowany jest 8 proc. wzrost globalnej sprzedaży w porównaniu z ubiegłym rokiem. 

W pierwszym kwartale bieżącego roku fiskalnego Mazda odnotowała stratę z działalności operacyjnej w wysokości 141,3 mln euro. Sprzedaż netto wyniosła za to 4,4 mld euro, a dochód netto sięgnął 108,6 mln euro.

W Europie spadek sprzedaży w pierwszym kwartale wyniósł 45 proc., czyli 30 tys. egzemplarzy. W Ameryce Północnej ponad dwa razy więcej, bo 79 tys. sztuk, co przekłada się na 42 proc. spadek. W Chinach sprzedano 24 tys. egzemplarzy, czyli o połowę mniej niż w ubiegłym roku. Sprzedane 25 tys. pojazdów w Japonii świadczą jedynie o niewielkim, 10 proc. spadku.

Teraz może być już tylko lepiej

mazda-6-diesel

Mazda szacuje, że sprzedaż netto w porównaniu z poprzednim rokiem fiskalnym wzroście o 22 proc. do poziomu 28,5 mld euro. Oznacza to również, że zysk operacyjny wyniesie 902,2 mln euro, a dochód netto sięgnie 601,5 mln euro.

 

Przeczytaj również