Mamy oficjalne wieści w sprawie pieniędzy z KPO. Wiemy, kiedy środki trafią do Polski

W grudniu rząd złożył wniosek o pierwszą płatność z KPO. W ostatnim czasie temat nieco przycichł co budziło wśród społeczeństwa spore wątpliwości. Wbrew obietnicom obecnego premiera nie mieliśmy żadnych oficjalnych informacji w ich temacie poza samymi słowami. Teraz jednak to się zmieniło. W przyszłym tygodniu kolegium komisarzy formalnie zostanie zatwierdzone, a po nim na przestrzeni najbliższych miesięcy pieniądze trafią do Polski. 

Mamy oficjalne wieści w sprawie pieniędzy z KPO. Wiemy, kiedy środki trafią do Polski
Podaj dalej

Mamy oficjalne wieści w sprawie pieniędzy z KPO

pieniądze na węgiel freepik
Freepik

Tytuł tego artykułu to nie jest żart. Po dłuższej ciszy na temat KPO wreszcie dowiedzieliśmy się prawdziwych konkretów – i to nie byle jakich. Wiceszef MFiPR Jan Szyszko na ostatniej konferencji poinformował, iż w sprawie nastąpił prawdziwy przełom. Pieniądze dotrą do Polski szybciej niż mogliśmy się tego spodziewać. 

Po piątkowej decyzji o odblokowaniu środków europejskich, która ma odbyć się w przyszłym tygodniu przyjdzie nam czekać jeszcze około 2 miesięcy na otrzymanie pieniędzy. Dla osób, które nie są wtajemniczone: w grudniu złożono wniosek o pierwszą wypłatę ze wspomnianego wcześniej KPO. Kwota zakłada wypłatę w wysokości 6,3 mld euro, co w przeliczeniu daje nam około 27 mld złotych. Na tym nie koniec niespodzianek. 

Wiceminister zdradził, że środki otrzymane z pierwszego wniosku o płatność z KPO zostaną przeznaczone na finansowanie: 

  • programu “Czyste powietrze”, 
  • modernizację przejazdów kolejowych, 
  • rozwój transportu kolejowego, 
  • zakup sprzętu dla nauczycieli. 

Przeczytaj również