Pierwszy pijany kierowca stracił swój samochód. Konfiskaty dokonali stołeczni policjanci

Właściciel skody, który wczoraj rano przy skrzyżowaniu ulicy Łabiszyńskiej i Toruńskiej na Targówku uderzył w słup sygnalizacji świetlnej i barierki, był pijany. Działając na podstawie nowych przepisów policjanci zabezpieczyli jego pojazd na poczet przyszłej kary. Skoda trafiła na policyjny parking, a kierujący do komisariatu. Mężczyzna musi liczyć się z surowymi konsekwencjami, gdyż jazda w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem.

Pierwszy pijany kierowca stracił swój samochód. Konfiskaty dokonali stołeczni policjanci
Podaj dalej

Wczesnym rankiem 15 marca załoga stołecznego Ruchu Drogowego została skierowana na skrzyżowanie ulic Łabiszyńskiej i Toruńskiej. Na miejscu mundurowi zastali kierowcę skody, który rozbił auto uderzając w słup sygnalizacji świetlnej i barierki. Policjanci wyczuli od niego silny zapach alkoholu. Mężczyzna przyznał się, że dzień wcześniej go spożywał. Pilicjanci zbadali 40-latka alkomatem. Ten wykazał ponad dwa promile alkoholu w wydychanym przez niego powietrzu. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę.

Policjanci działając na podstawie nowych przepisów zabezpieczyli skodę na policyjnym parkingu na poczet przyszłej kary. Następnie przewieźli pijanego kierowcę do komisariatu przy ulicy Chodeckiej. Sprawą 40-latka będą dalej zajmowali się dochodzeniowcy. Mężczyzna nie uniknie odpowiedzialności, gdyż kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości popełnił przestępstwo.

Konfiskata samochodu za prowadzenie po alkoholu – komu grozi?

14 marca 2024 roku wprowadzono przepis, w świetle którego kierowcy grozi konfiskata pojazdu za prowadzenie po alkoholu. Swoje pojazdy stracą osoby, które będą prowadzić m.in. samochód i motocykl, mając co najmniej półtora promila alkoholu we krwi.

Takie osoby obligatoryjnie stracą swoje pojazdy. Konfiskata może też grozić osobom u których badanie wykaże pół promila jeśli spowodują wypadek. W tym wypadku wszystko jest uzależnione od decyzji sądu. Konfiskata obejmie też m.in. recydywistów. – mówi Dorota Olszewska – prezeska Stowarzyszenia Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego. 

3 przypadki konfiskaty samochodu za jazdę pod wpływem alkoholu

Nowe przepisy zakładają konfiskatę samochodu – tzw. przepadek samochodu na rzecz skarbu państwa – w trzech przypadkach:

  1. kierowca będzie prowadził samochód, mając co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi,
  2. kierowca spowoduje wypadek, mając minimum 1 promil alkoholu we krwi,
  3. kierowca jest recydywistą i po raz kolejny zostanie zatrzymany, mając co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi.

W szczególnych przypadkach sąd może zdecydować o rezygnacji z konfiskaty samochodu, ale mają to być rozpatrywane indywidualnie wyjątki od reguły. Co ważne, za prowadzenie pod wpływem narkotyków również można stracić pojazd.

Przeczytaj również