Rekordowe zarobki za zasiadanie w komisji podczas wyborów samorządowych. Ile dają pieniędzy i do kiedy się zgłosić?

Zarobki dla zasiadających w komisjach podczas wyborów samorządowych 2024 będą wysokie jak nigdy dotąd. Wynagrodzenie przebije nawet pułap z ostatnich wyborów parlamentarnych, w których także były podwyżki. Niektórzy zarobią ponad 2250 zł na rękę za teoretyczne 2 dni pracy.

Rekordowe zarobki za zasiadanie w komisji podczas wyborów samorządowych. Ile dają pieniędzy i do kiedy się zgłosić?
Podaj dalej

Wybory samorządowe 2024 – kiedy są, kogo się wybiera i kto może być w komisji?

Tegoroczne wybory samorządowe zaplanowano na niedzielę, 7 kwietnia 2024 r. Druga tura odbędzie się 2 tygodnie później, czyli 21 kwietnia 2024 r. Na kartach do głosowania znajdziemy nazwiska kandydatów na wójtów, burmistrzów czy prezydentów miast. W tych wyborach wybierzemy także radnych gmin, powiatów, sejmików wojewódzkich, a w przypadku Warszawy także radnych dzielnic. Warto pamiętać o możliwości oddania głosu poza miejscem swojego zamieszkania.

Z tego względu już teraz trwa rekrutacja na członków obwodowych i terytorialnych komisji wyborczych. Pełnomocnicy komitetów wyborczych mogą zgłaszać kandydatów na członków komisji do 8 marca 2024. Informację o tym, gdzie to zrobić łatwo znaleźć w sieci określając miejsce zamieszkania. Można też zasięgnąć tej wiedzy osobiście w administracji miasta lub gminy.

Państwowa Komisja Wyborcza
Państwowa Komisja Wyborcza ściśle określa, kto może zasiąść, a tym samym zarobić w obwodowych lub terytorialnych komisjach wyborczych. // fot. materiały prasowe / pkw.gov.pl

O tym, kto znajdzie się ostatecznie w komisji dowiemy się do 18 marca 2024 r. Kandydaci muszą być pełnoletni (w dniu wyborów) i nie być pozbawieni praw publicznych, wyborczych lub być ubezwłasnowolnione (orzeczeniem sądu). Ważnym wymogiem jest też zamieszkiwanie na terenie województwa, w którym zgłaszamy się do komisji. Należy być też ujętym w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzenie jednej z gmin danego województwa.

Jakie zarobki w komisjach wyborczych w 2024 r.?

Choć już zeszłoroczne wybory parlamentarne przyniosły podwyżki dla członków komisji wyborczych (nawet o 75 proc.), to w wyborach samorządowych zarobi się jeszcze więcej. Zwłaszcza w porównaniu z poprzednimi wyborami z 2018 r., bo ponad dwa razy wyższe. 5,5 roku temu przewodniczący komisji wyborczej otrzymywał zryczałtowaną dietę 380 zł. Zastępcom płacono 330 zł, a szeregowy członek pobierał 300 zł. W komisjach terytorialnych stawki wynosiły 650 zł (przewodniczący), 600 zł (zastępca), 550 zł (szeregowy członek). W tym roku można zarobić dużo więcej.

Zarobki w obwodowej komisji wyborczej (wybory samorządowe 2024)

I TURA

 • Przewodniczący – 900 zł
 • Zastępca przewodniczącego – 800 zł
 • Szeregowy członek – 700 zł

II TURA

 • Przewodniczący – 450 zł
 • Zastępca przewodniczącego – 400 zł
 • Szeregowy członek – 350 zł

Zarobki w terytorialnej komisji wyborczej (wybory samorządowe 2024)

I TURA

 • Przewodniczący – 1500 zł
 • Zastępca przewodniczącego – 1400 zł
 • Szeregowy członek – 1300 zł

II TURA

 • Przewodniczący – 750 zł
 • Zastępca przewodniczącego – 700 zł
 • Szeregowy członek – 650 zł

Oprócz tego przyjęci do komisji mogą w dni wyborów samorządowym za darmo korzystać z publicznego transportu. Jeżeli przewodniczący komisji uzna to za uzasadniony przypadek, można otrzymać zwrot za paliwo w przypadku dojazdu własnym środkiem transportu. Podobnie można starać się o zwrot kosztów ewentualnego noclegu. Wypłaty następują po zaakceptowaniu rachunków przez komisję. Jak widać, najbardziej atrakcyjne wynagrodzenie czeka na przewodniczących terytorialnych komisji wyborczych. W ich przypadku bez żadnych zwrotów zasiadanie w komisji będzie wiązać się z wypłatą 2250 zł. Kwota jest w pełni zwolniona od podatku.

Przeczytaj również