Zbliżają się wybory samorządowe. Czy w tym dniu trzeba głosować wyłącznie w miejscu zameldowania?

Nie tak dawno odbyły się kluczowe dla Polski wybory do Sejmu i Senatu, a już niebawem czekają nas kolejne. Tym razem wyborcy zdecydują kto będzie zasiadał w lokalnych samorządach i rządził m.in. danym miastem, czy zasiadał w jego radzie. Często mówi się, że to tak samo ważne głosy, jak te które oddawaliśmy nie tak dawno. I trudno nie zgodzić się z takim stwierdzeniem.

Zbliżają się wybory samorządowe. Czy w tym dniu trzeba głosować wyłącznie w miejscu zameldowania?
Podaj dalej

Zbliżają się wybory, co o nich warto wiedzieć?

Najbliższe wybory odbędą się w niedziele 7 kwietnia od godziny 7:00 do godziny 21:00. Tego dnia Polacy wybiorą radnych gmin, powiatów, sejmików województw, dzielnic m.st. Warszawy, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Dla lokalnych społeczności to bardzo ważny dzień, bowiem decydują tak naprawdę o tym, w jakim kierunku rozwoju będzie zmierzało ich miasto przez najbliższe lata.

Jedną z ważniejszych rzeczy o której każdy powinien wiedzieć, to fakt, że w tych wyborach nie można głosować w dowolnym miejscu w Polsce czy zagranicą. Swój głos trzeba oddać w miejscu, w którym wpisana jest dana osoba w rejestrze wyborców. W przypadku różnicy między miejscem zamieszkania, a zameldowania, można oczywiście dopisać się do danego rejestru.

sondaż poparcia wybory
fot. Freepik

Choć wydaje się to w pełni oczywiste, to jednak w natłoku obowiązków i tego co się dzieje w kraju, można zapomnieć o tak oczywistej rzeczy. Dlatego też warto pochylić się nad tematem odpowiednio wcześnie. Jak co roku będzie można dopisać się do rejestru wyborców danego miasta online i warto z tego skorzystać.

Ostatnie wybory pokazały, jak ważny może być każdy głos w kontekście tego, co może się wydarzyć. Do dziś każdy pamięta obrazki, jak do późnych godzin nocnych stały kolejki ludzi, aby oddać swój głos. Tego dnia każdy jest równy i każdy głos liczony jest tak samo. Warto o tym pamiętać i skorzystać z demokratycznej możliwości.

Wszystkie niezbędne informacje na temat tego, w jakim rejestrze się znajdujemy można znaleźć na rządowej stronie. Wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

Przeczytaj również