Od 13 października Polacy nie kupią już piwa jak dotychczas! Jak od piątku będzie można legalnie kupić browarka?

Piwa są jedynymi z ulubionych napojów Polaków. Zarówno w wersji alkoholowej, jak i bezalkoholowej. Jednak od piątku, 13 października wchodzą nowe przepisy dotyczące sprzedaży piwa w Polsce. Jak teraz będzie wyglądać legalna sprzedaż złotego trunku w Polsce?

Od 13 października Polacy nie kupią już piwa jak dotychczas! Jak od piątku będzie można legalnie kupić browarka?
Podaj dalej

Cena piwa na półce, a cena przy kasie

Zakup piwa czasem wiąże się z niemiłą niespodzianką przy kasie. Dotyczy to sytuacji, gdy „browarka” nabywamy w butelce zwrotnej. Wówczas kasjerzy proszą o zaskakującą dopłatę. Wielu klientów frustruje się zwłaszcza w sytuacjach, gdy korzysta z promocji na wiele sztuk. Potem okazuje się, że trzeba zapłacić dużo więcej. Jednak najprawdopodobniej to już ostatnie dni takich zakupów w ciemno.

biedronka promocja piwo 12+12 gratis sobota długi weekend
fot. pixabay

Od piątku, 13 października w Polsce wchodzą nowe przepisy, które nakazują dokładne informowanie o tym, ile wynosi kaucja za butelkę zwrotną. Ta informacja nie pojawi się na etykietach sklepowych, ponieważ zgodnie z prawem sprzedawcy nie mają takiego obowiązku. Takowa informacja powinna znaleźć się na etykiecie piwa, co do 12 października będzie dobrowolne. Takie prokonsumenckie postępowanie nie upowszechniło się jednak wśród producentów złotego trunku.

Z tego względu od 13 października wszystkie sprzedawane w Polsce piwa powinny mieć już nowe etykiety. Ma się na nich znaleźć nie tylko informacja o tym, że butelka jest zwrotna, ale też ile pieniędzy zostanie dodatkowo pobrane. O tym fakcie na łamach serwisu dlahandlu.pl przypomniał niedawno UOKiK. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów z pewnością będzie temat monitorował. Za niewywiązanie się z prawnego obowiązku będzie grozić grzywna. Spokojnie, producentowi, nie kupującemu.

piwo bezalkoholowe zakaz samochód samochody
fot. pixabay

Czy to rozwiązuje wszystkie problemy?

Zmiana przepisów w Polsce może w pewien sposób unormować zawiłości związane z kaucją za butelki. Przykładowo sklepy nie będą mogły naciągać klientów, zawyżając stawki kaucji zwrotnej. Klienci zarzucają takie nieuczciwe praktyki niektórym mniejszym sklepom. Niejednokrotnie dochodzi też do sytuacji, gdy tej kaucji zwrotnej uzyskać nie możemy. Sprzedawcy tłumaczą się, że nie mają już miejsca na zapleczu lub akurat takiego piwa nie mają w ofercie. System kaucyjny wkrótce zostanie w Polsce zrewolucjonizowany. Od 2025 r. do ponownego wykorzystania będą przeznaczone też opakowania plastikowe.

Przeczytaj również