Od 1 stycznia tyle wyniesie miesięczna stawka abonamentu RTV za radio w samochodzie. Za każde auto trzeba zapłacić osobno

Abonament RTV to podatek, który należy uiścić nie tylko za odbiorniki radiowo-telewizyjne w domu, ale i w samochodzie. Właściciele pojazdów często o tym zapominają, zwłaszcza że ten obowiązek nie dotyczy każdego. Z tego względu warto uporządkować fakty, aby wiedzieć kto musi płacić abonament RTV za radio w samochodzie oraz ile wynosi jego stawka miesięczna ustalona na 2024 r.

Od 1 stycznia tyle wyniesie miesięczna stawka abonamentu RTV za radio w samochodzie. Za każde auto trzeba zapłacić osobno
Podaj dalej

Ile miesięcznie kosztuje abonament RTV w 2024?

Wysokość opłat za abonament radiowo-telewizyjny określa w rozporządzeniu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Organ ustalił, że w 2024 r. miesięczny abonament RTV za radioodbiornik to koszt 8,70 zł. Oznacza to, że rocznie przeznacza się na to 104,40 zł. Z kolei podatek od odbiornika telewizyjnego i radiofonicznego razem to 27,30 zł miesięcznie. Przez rok uzbiera się zatem 327,60 zł, ale właścicieli samochodów to nie dotyczy, jeśli nie posiadają telewizora w domu.

Stawki opłat radio samochód
Stawki opłat za radio w samochodzie są już ustalone na 2024 r. // fot. freepik.com / diana.grytsku

Wspomniane rozporządzenie określa również zniżki za opłaty wniesione z góry:

Koszt abonamentu RTV w 2024 r. za radioodbiornik przy płatności z góry za:

 • 1 miesiąc – 8,70 zł
 • 2 miesiące – 16,90 zł
 • 3 miesiące – 25,10 zł
 • 4 miesiące – 33,80 zł
 • 5 miesięcy – 42,00 zł
 • 6 miesięcy – 49,60 zł
 • 7 miesięcy – 58,30 zł
 • 8 miesięcy – 66,50 zł
 • 9 miesięcy – 74,70 zł
 • 10 miesięcy – 83,40 zł
 • 11 miesięcy – 91,60 zł
 • 12 miesięcy – 94,00 zł

Oznacz to, że płacąc abonament rtv za rok z góry zapłacimy prawie o 10 procent mniej, niż gdybyśmy opłatę wnosili co miesiąc.

Dlaczego w ogóle trzeba płacić abonament RTV za radio w samochodzie?

Abonament RTV jako obowiązkowy podatek dla Polaków wynika z ustawy o opłatach abonamentowych z dn. 21 kwietnia 2005 r. Odbiornik w samochodzie podlega pod te zapisy z racji art. 2 ust. 5 tejże ustawy. Wynika z niej, że od momentu nabycia auta, podatnik ma 14 dni na zarejestrowanie jego odbiornika. Można to zrobić przez internet lub w dowolnej placówce Poczty Polskiej. To właśnie ta instytucja jest zobowiązana do ściągania opłat. Można je wnosić stacjonarnie, ale i internetowo przez stronę PP do 25 dnia każdego miesiąca.

radio abonament rtv
Nie każdy musi płacić abonament rtv za radio w samochodzie // fot. freepik.com / standret

Jeśli będziemy unikać płacenia abonamentu rtv, to grozi nam kara finansowa. Wynosi ona 30-krotność miesięcznej stawki. Zatem w przypadku radia samochodowego może nas wynieść równo 261 zł. To jednak nie wszystko, bo nadal będzie istniał obowiązek spłaty zobowiązania za poprzednie miesiące. Jednak nie wszyscy mają obowiązek płacić abonamentu rtv. Mało tego, prawo zezwala także na nie wnoszenie opłaty za radio w samochodzie w kilku przypadkach.

Kto musi, a kto nie musi płacić abonamentu RTV za radio w samochodzie?

Jeżeli jest się osobą fizyczną i opłaca się abonament RTV za urządzenia w domu, to nie ma obowiązku wnoszenia opłat za radioodbiornik w aucie (zarejestrowanym na tę osobę). Naturalnie z płacenia za radio w samochodzie nie są zobligowane osoby, które pojazd wynajmują lub leasingują. Takie auto nie jest po prostu ich własnością, więc taki obowiązek spada czy to na wypożyczalnię czy też bank. Oczywiście, o jakiekolwiek koszty nie muszą się martwić osoby zwolnione ustawowo z płacenia abonamentu. Są to m.in. bezrobotni, inwalidzi wojskowi, osoby mające pierwszą grupę inwalidzką, mają 60 lat i zarabiają poniżej połowy przeciętnego wynagrodzenia, a także wszyscy, którzy ukończyli 75 lat. Pełną listę przyczyn zwalniających z podatku można znaleźć tutaj.

radio samochód abonament rtv 2023 poczta polska kara mandat
Abonament RTV za radio w samochodzie najboleśniej odczuwają przedsiębiorcy // fot. pixabay.com

Przepis o płaceniu abonamentu RTV jest najbardziej dotkliwy dla przedsiębiorców. Każde auto z radioodbiornikiem zarejestrowane na firmę wymaga opłacenia osobno abonamentu RTV. Oznacza to, że mając we flocie 3 samochody z radiem, abonament należy zapłacić 3 razy. Raz jeszcze warto tu pamiętać o konieczności zarejestrowania radia w samochodzie. Przedsiębiorca musi to zrobić w ciągu 14 dni za pośrednictwem Poczty Polskiej. Jedynym ratunkiem jest sytuacja, w której sprzęt do odbioru radia jest uszkodzony i niepodłączony. Takowy fakt musi być jednak udokumentowany oraz przedstawiony Poczcie Polskiej. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia takiego pisma, zwolnienie z opłaty nastąpi od 1 dnia następnego miesiąca.

Przeczytaj również