Majątek Polaka to 26 mld zł. W wieku 61 lat wciąż liczy się w wyczynowym sporcie

Michał Sołowow od kilku lat jest uznawany za najbogatszego Polaka. Magazyn „Forbes” w 2023 r. szacował jego majątek na blisko 26 mld zł (25,85). Od dawna jedną z jego pasji są rajdy samochodowe i okazuje się, że 61-latek wciąż potrafi liczyć się w tym sporcie na poziomie mistrzostw świata.

Majątek Polaka to 26 mld zł. W wieku 61 lat wciąż liczy się w wyczynowym sporcie
Podaj dalej

Rajdowa pasja najbogatszego Polaka

Tytuł najbogatszego Polaka według „Forbesa” Michał Sołowow utrzymuje od 2019 r. Od 7 lat wartość jego fortuny jest liczona w co najmniej 11-cyfrowej kwocie (kilkunastu miliardów złotych). Fortunę zapewniają mu duże udziały w wielu firmach. Do kluczowych należą Synthos (branża chemiczna i energetyczna), Barlinek (podłogi) i Cersanit (ceramika sanitarna).

Michał Sołowow / Maciej Baran / Skoda Fabia RS Rally2 / Rajd Szwecji 2024 / WRC / WRC2
Pasją najbogatszego Polka są rajdy samochodowe, w których wciąż potrafi być szybki. // fot. Jaanus Ree / Red Bull Content Pool

Jednak poza światem biznesu już na początku XXI w. dał się poznać jako niezły kierowca rajdowy. W latach 2004-2011 pięciokrotnie kończył Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski (RSMP) na podium klasyfikacji generalnej. Z kolei w sezonach 2008-2012 czterokrotnie kończył mistrzostwa Europy na podium punktacji (3x drugi). U kielczanina ta pasja wciąż nie zgasła, bo mimo 61 lat na karku stara się zaliczyć przynajmniej 1 rajd w roku.

61-letni Polak wciąż konkurencyjny w mocnej kategorii

Od 2020 r. wybór pada zazwyczaj na śnieżną rundę Rajdowych Mistrzostw Świata (WRC), którą zazwyczaj jest Rajd Szwecji. Nie inaczej było w tym roku, ale warty odnotowania jest nie tylko sam występ. Michał Sołowow z pilotem Maciejem Baranem zajęli bowiem 9. miejsce w kategorii WRC2. Oznacza to, że w wieku 61 lat zdobyli punkty w mistrzostwach WRC2 (przyznawane za miejsca 1-10). Robi to tym większe wrażenie, gdy wiemy, że dokonał tego przy 20 załogach na mecie. Zazwyczaj taka sztuka udaje się tylko regularnie startującej „młodzieży”.

Michał Sołowow / Maciej Baran / Skoda Fabia RS Rally2 / Rajd Szwecji 2024 / WRC / WRC2 / rajdowa pasja najbogatszego Polaka
61-latek jechał na tyle dobrze, że podczas Rajdu Szwecji sięgnął po punkty w mistrzostwach WRC2. // fot. Printsport Racing

Oprócz tego polska załoga finiszowała na dość wysokim, bo 14. miejscu w klasyfikacji generalnej Rajdu Szwecji. To drugi najlepszy wynik Sołowowa w tej imprezie (12-ty w 2013 r.), w której startował już 14 razy. Przy swojej dyspozycji Polacy jadący prawie 300-konną Skodą Fabią RS Rally2 z napędem na 4 koła bez problemu wygrali też kategorię WRC Masters Cup (dla „oldbojów”). Rajdówka wynajęta z fińskiego Printsportu, podobnie jak w ostatnich latach, oklejono głównie logotypami marki Barlinek.

Przeczytaj również