W Katowicach pracę rozpoczęło Ministerstwo Przemysłu. " Nie ma tu przypadku – sercem polskiego przemysłu jest Śląsk"

Jeśli Ministerstwo Przemysłu miało gdziekolwiek powstać, to tylko tutaj – w stolicy województwa śląskiego. 1 marca oficjalnie ruszyły prace nowego resortu, którym pokieruje Marzena Czarnecka. Pomimo swojej lokalizacji, MP nie ograniczy się do działalności wyłącznie w regionie, oraz zajmie się nie tylko sprawami górnictwa i hutnictwa, ale też m.in. gospodarki ropą, gazem i polityką atomową.

W Katowicach pracę rozpoczęło Ministerstwo Przemysłu. ” Nie ma tu przypadku – sercem polskiego przemysłu jest Śląsk”
Podaj dalej

Ministerstwo Przemysłu rozpoczyna swoją działalność w Katowicach. Wypełniamy zobowiązania, które złożyliśmy 15 października. Nie ma w tym przypadku – sercem polskiego przemysłu jest Śląsk. Główną inwestycją są ludzie, a w tym regionie jest mnóstwo osób zatrudnionych w przemyśle. Mam w swoim sercu cel, żeby żyło się im coraz lepiej, żeby były coraz lepsze wspomnienia związane z Górnym Śląskiem– mówiła podczas konferencji prasowej Minister Marzena Czarnecka.

Docenienie regionu i przemysłu

Ministerstwo Przemysłu powstało w oparciu o niektóre komórki organizacyjne Ministerstwa Aktywów Państwowych. Jak podkreślił Minister Borys Budka, utworzenie resortu przemysłu na Śląsku to docenienie regionu, który przez dziesięciolecia stanowił o tym, że Polska mogła się rozwijać.

Będziemy pokazywać region nie tylko od strony węglowej. Chcemy przede wszystkim pokazywać, że jest tu wielki potencjał przemysłów kreatywnych, transformacji energetycznej i potencjał ludzi, którzy potrafią ciężko pracować i odnajdować się w różnych gałęziach przemysłu. To dopiero pierwszy krok – wyjaśniał Minister Aktywów Państwowych Borys Budka.

Bez silnego przemysłu nie ma silnej gospodarki – na to uwagę zwrócił także Minister Finansów Andrzej Domański. A dzięki sprawnie działającemu i efektywnemu przemysłowi tempo wzrostu gospodarczego będzie wyższe.

Chcemy, aby to tempo wzrostu gospodarczego w kolejnych latach rosło i wiemy, że aby tak się stało, potrzebne są mądre, przemyślane, rozsądne decyzje dotyczące właśnie polskiego przemysłu – powiedział Minister Finansów.

Nie tylko lokalne sprawy

Ministerstwo Przemysłu nie ograniczy się tylko do tematów związanych z polskim górnictwem i hutnictwem.  Przedmiotem działalności będzie również gospodarka ropą, gazem i oczywiście polityka atomowa państwa polskiego. Co ważne, Ministerstwo Przemysłu nie będzie zajmowało się wyłącznie sprawami lokalnymi. Działalność resortu jest skierowana na całą Polskę.

To nie tak, że zarządzamy tylko i wyłącznie Górnym Śląskiem i Metropolią Śląsko-Zagłębiowską, ale również całym krajem. To jest serce przemysłu, ale to też będzie odzwierciedlało działalność w całej Polsce – dodała Minister Przemysłu.

To nowe i jedyne Ministerstwo w rządzie Donalda Tuska, które będzie funkcjonowało poza Warszawą. Wydzielone zostało z resortu aktywów państwowych. Część budżetowa 48 – Gospodarka złożami kopalin znalazła się w  jego kompetencjach.

Przeczytaj również