Ukraińcy informują o trafieniu rosyjskiego okrętu. "Niezdolny do walki"

Marynarka wojenna Ukrainy poinformowała o trafieniu rosyjskiego okrętu desantowego „Kostiantyn Olszański”. Według informacji przekazanych przez stronę ukraińską, okręt jest niezdolny do prowadzenia dalszych działań bojowych. Przed 2014 r. jednostka należała do Ukrainy, ale Rosjanie przejęli ją po aneksji Krymu.

Ukraińcy informują o trafieniu rosyjskiego okrętu. „Niezdolny do walki”
Podaj dalej

– Jednostka została uszkodzona przez rakietę Neptun. Uszkodzenia są obecnie analizowane. Na pewno został trafiony i, tak czy inaczej, nie jest zdolny do walki ­- oświadczył rzecznik ukraińskiej marynarki wojennej Dmytro Płetenczuk.

Jak Kostiantyn Olszański trafił w rosyjskie ręce

Zbudowany w Stoczni Północnej w Gdańsku w czasach PRL Kostiantyn Olszański przeszedł w ręce Rosjan w marcu 2014 r., w pierwszym okresie okupacji Krymu. Okręt stał wówczas na kotwicy na jeziorze Donuzław na zachodzie półwyspu krymskiego i nie mógł wypłynąć w otwarte morze, gdyż Rosjanie zamknęli wąski przesmyk prowadzący z jeziora na Morze Czarne, zatapiając w nim dwa stare statki.

Rosyjscy wojskowi zaatakowali ukraiński okręt z łodzi, rzucając w jego stronę granatami i strzelając. Na Olszańskim było około 20 marynarzy. Wraz z kapitanem schronili się oni przed napastnikami we wnętrzu jednostki. Po stronie przeciwnika było ok. 200 ludzi.

fot.: X

Przeczytaj również