Tutaj paliwo skończy się 21 czerwca. Kierowcy są załamani i tankują na zapas

Problemy z cenami paliw i ich ogólną dostępnością są obecnie odnotowywane niemal na całym świecie. W Polsce aktualnie za litr benzyny i oleju napędowego kierowcy zapłacić muszą w granicach 8zł/l, ale na szczęście podstawowych mieszanek paliw jest u nas pod dostatkiem. W niektórych jednak krajach jest na odwrót – paliwa są tanie, ale ich rezerwy właśnie się kończą. A co najciekawsze – taki stan rzeczy nie jest wcale spowodowany trwającą na Ukrainie wojną.

Tutaj paliwo skończy się 21 czerwca. Kierowcy są załamani i tankują na zapas
Podaj dalej

Jak podaje Reuters, zapasy Pb95 i ON na Sri Lance wystarczą jeszcze na około pięć dni. Kraj liczący 22 miliony ludzi znajduje się w najgorszym kryzysie finansowym od siedmiu dekad po tym, jak jego rezerwy walutowe skurczyły się do rekordowo niskiego poziomu.

vat akcyza diesel benzyna
fot. pixabay

Resztki pieniędzy które zostały kończą się na opłacenie podstawowych towarów importowanych, w tym żywności, leków i paliwa. Na stacjach benzynowych po zapasy ustawiły się dziesiątki tysięcy kierowców, co spowodowało kilkumetrowe korki, paraliż komunikacyjny i jeszcze bardziej pogłębiło problem z dostępnością paliw.

„Walczymy o dostawy paliwa z powodu naszych problemów, a rząd pracuje nad zarządzaniem istniejącymi zapasami oleju napędowego i benzyny. Jest nam bardzo trudno zaspokoić popyt, a zapasy mogą wyczerpywać się szybciej niż 21 czerwca, jeśli nie ograniczymy podróży, które nie są niezbędne, i nie przestaniemy gromadzić paliwa”.  – powiedział dziennikarzom minister energii i klimatu – Kanchana Wijesekera.

Aktualnie jedyną nadzieją dla Sri Lanki jest linia kredytowa, którą tamtejsze władze negocjują z Indiami. Rozmowy prowadzone są także z Rosją.

Przeczytaj również