Sztuczna inteligencja pomoże Polakom znaleźć pracę

Poszukiwanie pracy jest zajęciem żmudnym, czasochłonnym i wymagającym sporej cierpliwości. Co więcej na efekty trzeba przeważnie trochę poczekać. Skoro jednak sztuczna inteligencja coraz bardziej rozpycha się nie tylko w naszym życiu prywatnym, ale również powoli zawodowym, dlaczego nie skorzystać z narzędzi, które oferuje?

Sztuczna inteligencja pomoże Polakom znaleźć pracę
Podaj dalej

Z najnowszego raportu PARP wynika, że nasz kraj czyni postępy i ma duży potencjał w zakresie technologii cyfrowych. W 2023 r. liczba firm wdrażających AI wzrosła rok do roku o 22%. Dodatkowo w ciągu najbliższych 12 miesięcy 31% firm zamierza stworzyć nowe miejsca pracy. To dużo, zwłaszcza że stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce utrzymuje się na niskim poziomie.  A skoro w niedalekiej przyszłości pracy ma być więcej, warto już teraz zastanowić się nad przygotowaniem idealnego CV. W jego wypełnieniu może pomóc sztuczna inteligencja.

fot.: pixabay

Dlaczego warto skorzystać z pomocy AI?

Jak powszechnie wiadomo, zamysł sztucznej inteligencji jest taki, aby nie tylko automatyzowała ona pewne czynności, które również z powodzeniem mogą wykonywać w pracy ludzie. Chodzi też oto, aby wspierać ich w działaniu. Tutaj właśnie najlepszym przykładem może być użycie AI do napisania niemal idealnego CV. Wystarczą gotowe i co najważniejsze – darmowe narzędzia, które każdy z powodzeniem znajdzie w Internecie – np. Rezi czy CV Compiler).

Mechanizm działania tych programów jest relatywnie prosty. Wystarczy podać nasze kwalifikacje lub tytuł zawodowy oraz oczekiwania co do stanowiska pracy. Następnie AI wygeneruje dla nas odpowiednie punkty dotyczące naszych obowiązków i osiągnięć. Po wyborze najbardziej zbliżonych do naszego profilu zawodowego będziemy te punkty mogli edytować. W ten sposób AI wygeneruje dla nas CV i stworzy spersonalizowany list motywacyjny. Warto zaznaczyć, że sztuczna inteligencja jest również w stanie sprawdzić i ocenić nasze dokumenty aplikacyjne pod względem treści, formatu i poprawności językowej.

To jednak nie wszystko. AI dopasuje do nas również oferty pracy. W tym celu wystarczy wgrać plik z naszym życiorysem, lub zalogować się poprzez LinkedIn lub inną platformę, a sztuczna inteligencja wyszuka i prześle nam oferty pracy, które są najbardziej zgodne z naszymi umiejętnościami, doświadczeniem i preferencjami. Możemy również zadawać dodatkowe pytania, np. o opinie na temat danej firmy lub lokalizację czy widełki płacowe.

Przeczytaj również