"Rolnicy mają słuszne oczekiwania". Minister rolnictwa stoi murem za protestującymi

Rolnicy mają słuszne oczekiwania i żądania, aby ograniczyć nadmierny napływ towarów z Ukrainy i innych rynków pozaeuropejskich na obszar Unii Europejskiej, a szczególnie do Polski – stwierdził minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski, odnosząc się do wczorajszych protestów rolników.

„Rolnicy mają słuszne oczekiwania”. Minister rolnictwa stoi murem za protestującymi
Podaj dalej

Wczoraj w godzinach rannych odbył się ogólnopolski protest rolników, którzy zablokowali większość najważniejszych arterii w całej Polsce. Kierowcy problemy mogli odczuć na drogach krajowych i wojewódzki. Jakie są przyczyny protestu? – Napływ produktów rolnych z Ukrainy, ograniczenia narzucone rolnikom przez Zielony Ład, czy zbyt wyśrubowane wymogi środowiskowe we Wspólnej Polityce Rolnej – to przyczyny kryzysu, który zagraża przetrwaniu gospodarstw rolnych – wskazuje Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych.\

„Rolnicy mają słuszne oczekiwania”

Szef resortu rolnictwa Czesław Siekierski podkreślił, że od początku sprawowania urzędu ministra prowadzi rozmowy z przedstawicielami związków i organizacji rolniczych.

– Tylko w trakcie konstruktywnego dialogu można znaleźć najlepsze rozwiązania występujących problemów – powiedział minister Czesław Siekierski.

Odpowiedzialność i obrona konsumentów

Minister stwierdził, że podczas rozmów rolnicy wielokrotnie podkreślali, że obecne protesty są również w obronie konsumentów.

– Rolnicy protestują, bo są odpowiedzialni. Wkrótce rozpoczną się prace polowe, a oni nie mają pieniędzy na zakup nawozów i środków do produkcji – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Konieczne zmiany w polityce Zielonego Ładu

Minister zwrócił również uwagę, że nastąpił wzrost cen środków do produkcji przy równoczesnym spadku cen za produkty rolne. Jednocześnie Unia Europejska forsuje wdrażanie Zielonego Ładu, który prowadzi do ograniczenia produkcji rolnej.

– Rolnik wie, co i jak ma produkować. Jego nie trzeba pouczać. Rolnik dba o środowisko i dobrostan zwierząt – stwierdził minister Czesław Siekierski.

Szef resortu rolnictwa wyraził nadzieję, że dzisiejsze protesty rolników nie będą zbyt uciążliwe dla ludności, ale jednocześnie będą okazją do wyjaśnienia przyczyn tych protestów. Minister Czesław Siekierski stwierdził ponadto, że ogólnoeuropejskie protesty rolników już wywołały zmianę podejścia Komisji Europejskiej.

źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Przeczytaj również