Rachunki za energię w górę - wiemy ile Polacy będą musieli dołożyć

Perspektywa częściowego odmrożenia cen energii, a co za tym idzie również wzrost rachunków za prąd to temat, który spędza sen z powiek wielu Polakom. Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) w opublikowanym ostatnio raporcie „Przegląd Gospodarczy PIE; wiosna 2024” zakładają, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest wzrost rachunków za gaz i elektryczność o 15 procent. Sprawdźmy zatem jaką konkretną kwotę będziemy musieli zabezpieczyć miesięcznie, aby być przygotowanym na podwyżki.

Rachunki za energię w górę – wiemy ile Polacy będą musieli dołożyć
Podaj dalej

Projekt Ministerstwa Klimatu i Środowiska przewiduje zamrożenie ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł/MWh. „Rachunki wzrosną akceptowalnie” – tłumaczy szefowa resortu klimatu i środowiska w rozmowie z dziennikarzem RMF FM.

O ile wzrosną rachunki za prąd? Poznaliśmy prognozy

Jeśli założymy, że zasilić w energię musimy trzypokojowe mieszkanie, na wyposażeniu którego jest TV, komputer, pralka, zmywarka i lodówka, to jak jak wskazuje średnia – zużywamy mniej niż dwie megawatogodziny. To z kolei w skali miesiąca może przełożyć się to na dodatkowe 16-17 złotych więcej na rachunku za prąd.

To oznacza, że przewidywania minister klimatu Pauliny Henning-Kloski z 18 marca były celne. W rozmowie z „Faktem” Pani minister przewidziała podwyżki, ale „dla mnie pożądaną sytuacją byłaby taka, żeby rachunki nie rosły bardziej niż 30 zł na miesiąc”. Zapowiada również bon energetyczny dla najuboższych. Jest jednak jedno „ale”…

Mianowicie eksperci zwracają uwagę, że udział kosztów energii w całkowitym rachunku za prąd wynosi około 50-60 procent. Wyliczenia analityków, które wskazują, że rachunki za prąd wzrosną o kilkanaście procent oparte są na założeniu, że nie wzrosną pozostałe koszty. Chodzi na przykład o większe koszty dystrybucyjne.

samochody elektryczne pompy ciepła brak prądu
Pixabay

Bon energetyczny – dla kogo?

Niektórzy nie odczują jednak wzrostu rachunków za prąd – mowa o osobach, które skorzystają z bonu energetycznego. Taki dodatek przewidziany jest dla tych, których dochody nie przekraczają 2,5 tysiąca złotych, jeśli mieszkają same albo 1700 złotych w gospodarstwie wieloosobowym. Ostateczną wersję tych przepisów mamy poznać w najbliższych tygodniach

 

Przeczytaj również