1500 zł miesięcznie dla rodziców najmłodszych dzieci od 1 października 2024 r.

Polski rząd postawił sobie za cel, alby Polki nie musiały więcej wybierać między pracą a macierzyństwem. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy “Aktywny rodzic”. Tym samym już od 1 października br. w życie wejdzie nowe wsparcie finansowe dla rodziców w kwocie 1500 zł. Poznaliśmy więcej szczegółów tego programu.

1500 zł miesięcznie dla rodziców najmłodszych dzieci od 1 października 2024 r.
Podaj dalej

1500 zł miesięcznie dla rodziców najmłodszych dzieci

– Każde dziecko w Polsce do 35. miesiąca życia włącznie będzie mogło liczyć na pomoc państwa, bez wyjątku – mówił podczas konferencji prasowej Donald Tusk.

Dzięki projektowi ustawy “Aktywny rodzic” będzie możliwe realne pogodzenie życia rodzinnego i zawodowego. Chociaż na wsparcie finansowe będą mogli liczyć także rodzice, którzy postanowili zostać z dzieckiem w domu. Nowe rozwiązania będą skierowane do rodziców dzieci w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia. Rodzice będą mogli skorzystać z jednego z trzech wariantów wsparcia:

  1. „aktywni rodzice w pracy” (tzw. babciowe),
  2. „aktywnie w żłobku”,
  3. „aktywnie w domu”.

“Aktywni rodzice w pracy”, czyli tzw. babciowe

Rząd w ten sposób pomoże rodzicom, którzy mają małe dziecko i chcą być aktywni zawodowo. Przez 24 miesiące rodzice dzieci w wieku żłobkowym będą mogli pobierać 1500 zł. Z wyższej dopłaty będą mogli skorzystać rodzice dzieci z niepełnosprawnościami – to 1900 zł miesięcznie.

“Aktywnie w żłobku”

Świadczenie to będzie kierowane do rodziców dzieci, które korzystają ze żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna. Wsparcie wyniesie do 1500 zł miesięcznie na dziecko lub do 1900 zł na dziecko z niepełnosprawnościami.

“Aktywnie w domu”

Na wsparcie finansowe mogą liczyć także rodzice, którzy zdecydowali się na pozostanie w domu, aby zaopiekować się dzieckiem. „Aktywnie w domu” będzie przysługiwało na takich samych zasadach, jak obecnie rodzinny kapitał opiekuńczy. Z jedną kluczową zmianą – 500 zł na czas 24 miesięcy będą mogli pobierać także rodzice na pierwsze i jedyne dziecko.

– Także rodzice, z których jedno nie chce albo nie może pójść do pracy, otrzymają wsparcie finansowe. To 500 zł, które inaczej niż w przeszłości będzie wypłacane na każde dziecko, a nie wyłącznie na drugie i kolejne – zapewnił Donald Tusk.

 

 

 

Przeczytaj również