Program "Laptop dla ucznia": Sprawa trafiła do prokuratury okręgowej w Warszawie

Minister Cyfryzacji złożył do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie w trybie niejawnym w związku z możliwością popełnienia przestępstwa przy przetargu dotyczącym zakupu sprzętu w ramach programu „Laptop dla ucznia”. Materiały, które stały się podstawą do złożenia zawiadomienia stanowią informację niejawną.

Program „Laptop dla ucznia”: Sprawa trafiła do prokuratury okręgowej w Warszawie
Podaj dalej

Projekt nie miał zabezpieczenia finansowego

Przypomnijmy. W 2023 roku uczniowie IV klas otrzymali od Rządu laptopy na podstawie ustawy o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Wedle założeń program „Laptop dla ucznia” miał być kontynuowany w kolejnych latach. Rząd Premiera Mateusza Morawieckiego nie zabezpieczył jednak finansowania na realizację programu i nie wpisał tego wydatku do projektu ustawy budżetowej, mimo, że Komisja Europejska kwestionowała sfinansowanie zakupu laptopów w ramach KPO. Ostatecznie pod koniec listopada 2023 roku Komisja Europejska wskazała, że wydatek nie będzie kwalifikowany do refinansowania. Teraz Ministerstwo Cyfryzacji przekazało jakie konkretne problemy uniemożliwiają kontynuowanie programu, oraz jaki sprzęt dzieci dostaną w kolejnych latach.

W 2024 roku program „Laptop dla ucznia” nie będzie kontynuowany w dotychczasowej formie, o czym pisaliśmy w tym artykule. Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji chcą wypracować zupełnie nowe założenia programu tak, aby realnie podnosił potencjał i kompetencje cyfrowe uczniów i wspierał nauczycieli. Jak podaje resort, program ma wrócić pod nazwą „Cyfrowy Uczeń”. Dowiedzieliśmy się również, że w roku szkolnym 2024/2025 uczniowie otrzymają urządzenia mobilne. Rodzaj sprzętu, niezbędne oprogramowanie i zabezpieczenia będą przedmiotem analizy oraz dyskusji z partnerami społecznymi i rodzicami.

Przeczytaj również