Ponad 3 miliony Polaków musi złożyć wniosek o dowód osobisty. Sprawdź, czy jesteś w tej grupie

Dowód osobisty to dokument, który pozwala potwierdzić Twoją tożsamość oraz polskie obywatelstwo. Każdy pełnoletni obywatel, który mieszka w Polsce, musi go mieć. Jak się okazuje, już niebawem ponad trzy miliony Polaków będą musiały uzyskać nowy dokument. Liczba dowodów osobistych, które utracą ważność, przekracza w tym roku dwa miliony. Reszta to osoby, które osiągną pełnoletność, zmienią nazwisko lub zgubią dokument. Sprawdź, czy Twój dowód nie straci ważności. Jeśli tak, możesz złożyć wniosek o nowy bez wychodzenia z domu.

Ponad 3 miliony Polaków musi złożyć wniosek o dowód osobisty. Sprawdź, czy jesteś w tej grupie
Podaj dalej

Jak uzyskać dowód osobisty?

Procedura jest bardzo prosta – wniosek możesz złożyć przez internet lub osobiście w urzędzie. Jeśli składasz przez internet, musisz uzupełnić go o odciski palców i wzór podpisu. Dane te zostaną pobrane w urzędzie i umieszczone w dowodzie osobistym. Na wizytę w urzędzie masz 30 dni od złożenia wniosku online.

Dobrze jest również zapisać się do Rejestru Danych Kontaktowych. Wówczas System Rejestrów Państwowych wyśle Ci automatycznie powiadomienie o zbliżającym się upływie ważności dowodu osobistego (a także paszportu) – 90, 60, 30 i 14 dni przed terminem. W przypadku paszportu dodatkowo dostaniesz powiadomienie o przekazaniu paszportu kurierowi.

Wybory do Parlamentu Europejskiego – czy dowód jest potrzebny, aby zagłosować?

Zgodnie z art. 52. ust. 1 Kodeksu wyborczego, przed przystąpieniem do głosowania wyborca musi okazać obwodowej komisji wyborczej dokument umożliwiający stwierdzenie jego tożsamości. Dopiero wtedy otrzyma od komisji kartę do głosowania, a jej odbiór poświadcza własnym podpisem w spisie wyborców.

A jaki dokument można ze sobą zabrać? Zgodnie z uchwałą nr 211/2023 PKW z dnia 25 września w sprawie wytycznych dla obwodowych komisji wyborczych, przed wydaniem kart do głosowania komisja „sprawdza tożsamość wyborcy na podstawie dowodu osobistego lub każdego innego dokumentu ze zdjęciem, pod warunkiem że ustalenie tożsamości wyborcy na jego podstawie nie budzi wątpliwości”.

W uchwale podkreślono, że wyborca może okazać dowolny taki dokument i wymieniono, że oprócz zwykłego dowodu osobistego może być to także np. paszport, prawo jazdy, legitymacja studencka oraz aplikacja mObywatel. Wyborca może okazać nawet „dokument, który utracił ważność, pod warunkiem że ustalenie tożsamości na jego podstawie nie budzi wątpliwości”.

 

Przeczytaj również