Celem wprowadzenia kontroli granicznych jest przeciwdziałanie nielegalnej migracji ze szlaku bałkańskiego. Podróżni przekraczający granice polsko-słowacką muszą pamiętać o posiadaniu dokumentów podróży – dowodu osobistego lub paszportu.
Granicę będzie można przekroczyć w 9 drogowych przejściach granicznych:
- Radoszyce;
- Barwinek;
- Muszynka;
- Leluchów (wyłącznie dla obywateli UE oraz ich małżonków i dzieci);
- Piwniczna-Zdrój – Mnišek nad Popradom;
- Jurgów;
- Chyżne;
- Korbielów;
- Zwardoń – Skalité Platforma.
3 kolejowych przejściach granicznych:
- Łupków – Palota;
- Muszyna – Plaveč;
- Zwardoń–Skalité.
1 ogólnodostępnym pieszym przejściu granicznym:
- Zwardoń – Mýto.
9 pieszych przejściach granicznych, przeznaczonych wyłącznie dla obywateli UE oraz ich małżonków i dzieci:
- Ożenna;
- Konieczna;
- Niedzica;
- Łysa Polana;
- Chochołów;
- Winiarczykówka;
- Ujsoły;
- Bór;
- Jaworzynka – Čierne –Skalité.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach Komendant Główny Straży Granicznej może wyrazić zgodę na przekraczanie granicy państwowej przez osoby i środki transportu w innych miejscach.
Skuteczna ochrona granicy z Białorusią
Pierwsze tymczasowe kontrole osób na granicy polsko-słowackiej zostały wprowadzone 4 października o godz. 00.00. Kontrole były i nadal będą prowadzone tylko na kierunku wjazdowym do Polski. Wszystkie osoby przekraczające granicę w wyżej wymienionych miejscach powinny o tym pamiętać.
Dzień wcześniej – we wtorek, 3 października br. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński poinformował o przywróceniu tymczasowej kontroli granicznej na granicy ze Słowacją. Decyzja ta ma związek z narastającą presją migracyjną na tzw. szlaku bałkańskim, którego jedna z odnóg prowadzi przez Słowację.
Podjęliśmy decyzję o wznowieniu tymczasowej kontroli granicznej na granicy ze Słowacją. Kontrola zostanie wprowadzona dziś o północy. Będzie to kontrola na wjazd do Polski. O sytuacji poinformowaliśmy wczoraj Słowację, Niemcy, Austrię i Czechy. Dziś poinformowałem o tym pisemnie Komisję Europejską – ogłosił minister Mariusz Kamiński.
Szef MSWiA podkreślił, że nielegalna migracja to kluczowy problem współczesnej Europy.
Łatwość z jaką nielegalni migranci uzyskują prawo pobytu w UE i wysokie świadczenia socjalne powodują kolejny napływ. Ta polityka jest nieodpowiedzialna, nieadekwatna do wyzwań, zideologizowana. Jedyną właściwą odpowiedzią na falę nielegalnej migracji, która zalewa Europę, jest twarda obrona zewnętrznych granic UE i zmiana systemu azylowego w Unii Europejskiej. W przeciwnym razie kolejne fale migrantów będą do Europy docierały – mówił szef MSWiA.
Minister Mariusz Kamiński przypomniał, że w ostatnim czasie mocno zaktywizował się szlak bałkański. Zwrócił uwagę na trudną sytuację na granicy Bośni i Hercegowiny z Chorwacją oraz na granicy Serbii z Węgrami, skąd nielegalni migranci docierają m. in. na Słowację. Z kolei sekretarz stanu w MSWiA przypomniał z kolei, że zaporę na granicy polsko-białoruskiej wizytowały liczne międzynarodowe delegacje.
Odpowiedzialny rząd podejmuje odpowiedzialne decyzje. Nasze działania muszą być skuteczne. Szlak bałkański, którego jedna z odnóg wiedzie przez Polskę w kierunku Europy Zachodniej, zostanie skutecznie zablokowany – zapowiedział minister.
6 października premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu europejskich przywódców w hiszpańskiej Grenadzie omawiał temat nielegalnej migracji. Jest to aktualnie jedna z najważniejszych kwestii na forum europejskim.