Polska przekaże 2 mln USD na ratowanie ludności cywilnej w Strefie Gazy

W związku z katastrofalną sytuacją humanitarną ludności cywilnej w Gazie, Polska przekaże dwie wpłaty w łącznej wysokości 2 mln USD na agendy ONZ działające w Strefie Gazy.

Polska przekaże 2 mln USD na ratowanie ludności cywilnej w Strefie Gazy
Podaj dalej

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że nasz kraj wspiera Palestynę w ramach programu współpracy rozwojowej nieprzerwanie od 2007 roku. Pomoc humanitarna została zasadniczo zwiększona po 7 października 2023 roku poprzez dodatkowe wpłaty na rzecz UNRWA, UNICEF i WFP (Światowego Programu Żywnościowego). Polska wsparła też finansowo szpitale w Egipcie, gdzie leczeni są pacjenci z ogarniętego konfliktem regionu.

Sytuacja w Gazie z dnia na dzień jest coraz trudniejsza

W związku z dramatyczną sytuacją humanitarną i żywnościową ludności cywilnej w Gazie oraz bardzo trudnymi warunkami dostarczania pomocy MSZ podjęło decyzje o przekazaniu 1 mln USD na WFP i 1 mln USD na UNRWA.

WFP jest ważnym partnerem Polski w zakresie pomocy humanitarnej. WFP przekazuje miesięcznie żywność dla ponad 1,45 mln mieszkańców Stefy Gazy. Polska wpłata jest odpowiedzią na ogłoszone przez WFP zapotrzebowanie w wysokości 760 mln USD na prowadzenie operacji humanitarnej w Gazie do końca 2024 r.

fot.: pixabay

Wpłata do budżetu UNRWA (Agencji Narodów Zjednoczonych do spraw Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie) jest kontynuacją dotychczasowego zaangażowania Polski na rzecz uchodźców palestyńskich w Gazie i na Zachodnim Brzegu, a także w Jordanii, Libanie i Syrii.

Przeczytaj również