Polska na drugim miejscu z najniższą stopą bezrobocia w UE. Nie do wiary jaki kraj nas wyprzedził

Takie informacje chcielibyśmy przekazywać jak najczęściej. Z danych Eurostatu wynika, że na Polska jest na drugim miejscu z najniższą stopą bezrobocia w UE. W grudniu 2023 r. bez pracy w Polsce było zaledwie 2,7 proc. zdolnych do jej podjęcia. Tym samym nasz kraj znajduje się w czołówce państw Unii Europejskiej z najniższym bezrobociem, wyprzedza nas tylko niewielka wyspa na morzu śródziemnym.

Polska na drugim miejscu z najniższą stopą bezrobocia w UE. Nie do wiary jaki kraj nas wyprzedził
Podaj dalej

Zgodnie z metodologią Eurostatu w grudniu 2023 r. stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła 6,4 proc. i pozostała na tym samym poziome co w listopadzie ub.r. Na niezmienionym poziomie pozostała również średnia stopa bezrobocia w UE (5,9 proc.).

Pod koniec 2023 roku Polska była drugim krajem z najniższą stopa bezrobocia w UE, która w grudniu wyniosła 2,7 proc. Oznacza to nieznaczny spadek bezrobocia względem listopada ub.r. (2,8 proc.). Lepszy wynik odnotowała tylko Malta (2,4 proc.). Na trzecim miejscu znalazły się Czechy (2,8 proc.). Najwyższe bezrobocie na poziomie 11,7 proc. odnotowano w grudniu ub.r. Hiszpanii. – podaje Eurostat.

Liczba osób bezrobotnych w Polsce w grudniu ub.r. wyniosła 476 tys. wobec 479 tys. w listopadzie 2023 r.

GUS: bezrobocie w Polsce pod koniec roku wyniosło 5,1 proc.

Stabilną sytuację na rynku pracy potwierdzają również inne dane – np. Głównego Urzędu Statystycznego. Według GUS stopa bezrobocia rejestrowanego pod koniec grudnia 2023 r. wyniosła 5,1 proc. Najniższe bezrobocie na poziomie 3 proc. zanotowano w województwie wielkopolskim. Największa liczba osób bez pracy była w województwie podkarpackim (8,7 proc.).

Przeczytaj również