MSZ domaga się wyjaśnienia ataku na konwój w którym zginął polski wolontariusz

Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski w rozmowie z ministrem Izraela Israelem Katzem wezwał do przeprowadzenia bezstronnego śledztwa w sprawie ataku na konwój humanitarny w Strefie Gazy, w którym zginął obywatel Polski.

MSZ domaga się wyjaśnienia ataku na konwój w którym zginął polski wolontariusz
Podaj dalej

Nie milkną echa izraelskiego ataku na konwój humanitarny, podczas którego zabici zostali wolontariusze amerykańskiej organizacji World Central Kitchen, dostarczającej żywność potrzebującym. Niestety w tej grupie był Polak. Według doniesień „Haaretz” izraelski dron IDF trzykrotnie zbombardował konwój organizacji World Central Kitchen. Celem miał być uzbrojony członek Hamasu, którego tam nie było. Uzbrojony mężczyzna uważany za terrorystę nigdy nie opuścił magazynu wraz z samochodami.

Polska domaga się wyjaśnień

Minister Sikorski podkreślił, że Polska jest zszokowana ostrzałem i śmiercią siedmiu członków organizacji humanitarnej w Gazie, którzy nieśli pomoc innym ludziom. Szczególnie, że do ataku doszło na World Central Kitchen – organizację zupełnie apolityczną, która w przeszłości pomagała uchodźcom z Ukrainy w Polsce, a także obywatelom Izraela ewakuowanym po ataku Hamasu. Szef polskiego MSZ zaznaczył, że śledztwo w tej sprawie prowadzi polska prokuratura, a wypadek powinien być rozpatrywany w kategorii kryminalnej. W odpowiedzi usłyszał ze strony ministra Katza zapewnienie, że izraelskie śledztwo „będzie miało charakter niezależny”.

Minister Israel Katz złożył też kondolencje polskiemu rządowi, narodowi i rodzinie polskiego wolontariusza zabitego w ataku i zapowiedział, że dochodzenie pozwoli zapobiec tego rodzaju wypadkom w przyszłości.

fot.: PAP/EPA/MOHAMMED SABER

 

Przeczytaj również