Pierwszy producent samochodów elektrycznych ogłasza upadłość. Straty są niewyobrażalne

Pierwsza chińska firma produkująca samochody elektryczne – WM Motor ogłosiła upadłość. Powodem zakończenia ambitnego przedsięwzięcia jest rosnąca konkurencja na największym rynku samochodowym na świecie, jakim są właśnie Chiny. Jak podaje „ Reuters ”, sąd w Szanghaju rozpatruje obecnie wniosek o ogłoszenie upadłości.

Pierwszy producent samochodów elektrycznych ogłasza upadłość. Straty są niewyobrażalne
Podaj dalej

W celu ratowania marki WM Motor planuje pozyskać inwestorów strategicznych z całego świata. W oświadczeniu na swoim oficjalnym koncie Weibo (chiński serwis internetowy o charakterze platformy mikroblogowej, umożliwiający udostępnianie krótkich wiadomości tekstowych( firma stwierdziła:

„Planowana restrukturyzacja WM Motor sprowadzi inwestorów strategicznych z całego świata, co umożliwi jej odrodzenie w przyszłości”.

fot.: WM Motor

Przedstawiciele spółki twierdzą, że w ostatnich latach firma stanęła przed dylematem operacyjnym wynikającym z wpływu pandemii, spowolnienia na rynku kapitałowym, ostrych wahań cen surowców oraz niepowodzeń w pozyskiwaniu kapitału na działalność operacyjną i rozwój.

Według prospektu emisyjnego spółki opublikowanego w czerwcu 2022 r. dotyczącego planowanej pierwszej oferty publicznej w Hongkongu, roczne straty WM Motor podwoiły się do 8,2 miliarda juanów (równowartość ponad 1 miliarda euro) w ciągu trzech lat do 2021 r.

Przeczytaj również