Ostrzeżenie dla podróżujących. MSZ wydało ważny komunikat

Każdego roku Polacy odbywają miliony podróży zagranicznych. Oczywiście w większości przypadków są to wyjazdy przebiegające bezproblemowo, jednak należy pamiętać, że żadna podróż nie jest pozbawiona ryzyka. Ostrzeżenia MSZ dla podróżujących służą temu, by Polaków za granicą nie spotykały kłopoty, których można było uniknąć.

Ostrzeżenie dla podróżujących. MSZ wydało ważny komunikat
Podaj dalej

Zanim wybierzesz się w podróż, zawsze sprawdź informacje dla podróżujących do kraju, który chcesz odwiedzić i zapoznaj się z aktualnymi informacjami dotyczącymi wjazdu i warunków pobytu.

W profilach krajów o poziomie bezpieczeństwa niższym niż w Polsce mogą znajdować się „Ostrzeżenia dla podróżujących”. Jeżeli miejsce (kraj lub region), do którego planujesz się wybrać, zostało objęte ostrzeżeniem MSZ – zastanów się, czy ta podróż na pewno jest konieczna. Jeśli boisz się o swoje zdrowie lub bezpieczeństwo, rozważ rezygnację z wycieczki lub wybierz inny kierunek wyjazdu. Pamiętaj jednak, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa, a wszelkie decyzje dotyczące podróży zagranicznych podejmujesz tylko i wyłącznie na własną odpowiedzialność. – podaje MSZ.

bilety samolot podroz
fot . freepik

Należy również pamiętać o tym, że wybierając się do miejsc w których nie ma polskiej placówki dyplomatycznej lub tzw. krajów wysokiego ryzyka, zawsze należy liczyć się z tym, że pomoc, jakiej może udzielić na miejscu konsul w sytuacji kryzysowej, jest mocno ograniczona. Wszelkie działania ratunkowe za granicą są podejmowane przez odpowiednie miejscowe służby, a ich skuteczność może być zupełnie inna niż w Polsce.

W dobie mobilności, powszechnej dostępności świata, ale i w obliczu rosnących zagrożeń dla bezpieczeństwa podróżujących, apelujemy o podejmowanie rozsądnych decyzji przy planowaniu wszelkich podróży zagranicznych. – dodaje MSZ.

Przeczytaj również