Komisja Europejska zapowiedziała zakończenie procedury z art. 7 przeciwko Polsce. "Nowy rozdział..."

KE poinformowała, że zakończyła analizę w ramach procedury z art. 7 Traktatu o UE prowadzonej przeciwko Polsce od 2017 r. Analiza ta jest pozytywna – KE doceniła w niej działania legislacyjne i nielegislacyjne podjęte przez Polskę, by odpowiedzieć na wątpliwości związane m.in. z niezawisłością sędziów.

Komisja Europejska zapowiedziała zakończenie procedury z art. 7 przeciwko Polsce. „Nowy rozdział…”
Podaj dalej

Dziś rozpoczyna się nowy rozdział dla Polski. Uważamy, że po ponad 6 latach procedurę art. 7 ust. 1 można zamknąć. Gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi tego ważnego przełomu. Jest to wynik ich ciężkiej pracy i zdecydowanych wysiłków na rzecz reform” – oświadczyła dzisiaj (6 maja) przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

W ocenie von der Leyen, przywracanie praworządności w Polsce jest dobre dla Polaków i całej Unii. – Jest to świadectwo odporności praworządności i demokracji w Europie – dodała.

Przypomnijmy, że Komisja Europejska rozpoczęła procedurę z art. 7 TUE przeciwko Polsce w grudniu 2017 r. We wniosku rozpoczynającym postępowanie KE przedstawiła obawy dotyczące poszanowania przez Polskę zasady praworządności. Minister do spraw europejskich Adam Szłapka powiedział w zeszłym tygodniu, że realną datą wyjścia Polski z tej procedury jest 21 maja, gdy odbędzie się posiedzenie unijnych ministrów ds. europejskich. To oni, na wniosek komisji, zakończą procedurę art. 7.

 

Minister Szłapka przypomniał wówczas, że Polska podjęła już działania legislacyjne i nielegislacyjne, by przywrócić zasady państwa prawa w Polsce. Przez Sejm przeszła ustawa o KRS, w trakcie procedowania jest ustawa o Trybunale Konstytucyjnym, a w przygotowaniu są ustawy o rozdzieleniu funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości.

Przeczytaj również