Inflacja mocno spada. GUS podzielił się najnowszymi danymi

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2024 r. wzrosły rdr o 1,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. Kolejny miesiąc z rzędu inflacja hamuje. Według szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego w marcu wyniosła 1,9 procent.

Inflacja mocno spada. GUS podzielił się najnowszymi danymi
Podaj dalej

W lutym z kolei wskaźnik ten ukształtował się na poziomie 2,8 procent. Ostatni raz inflacja rok do roku była na niższym poziomie w marcu 2019 roku

Eksperci podkreślają jednak, że niska inflacja może nie zostać z nami na dłużej. Prezes NBP Adam Glapiński wskazywał, że inflacja ma wzrosnąć wiosną. Co ważne, od 1 kwietnia przywrócony zostaje 5-procentowy VAT na żywność. Polska jest aktualnie w pasie odchyleń od celu inflacyjnego wynoszącego 2,5 proc. Gdyby inflacja dalej spadała, mogłoby to oznaczać hamowanie gospodarki. – podaje RMF.

Co chyba najważniejsze, szczególnie przed świętami, obecnie nie drożeje żywność i napoje bezalkoholowe. Ta kategoria w ostatnim miesiącu zaliczyła obniżkę o 0,2 procent. W porównaniu z zeszłorocznym marcem ceny żywności i napoi są nieznacznie, bo też o 0,2 proc., wyższe.

Przeczytaj również