Generowali koszty nierzetelnymi fakturami. Straty Skarbu Państwa ustalono na co najmniej 25 mln zł

Funkcjonariusze CBŚP i KAS pod nadzorem zachodniopomorskiego pionu PZ Prokuratury Krajowej, zatrzymali kolejne 9 osób do śledztwa, w którym podejrzanych jest już ponad 100 osób.  Sprawa dotyczy grupy przestępczej zaniżającej należności podatkowe poprzez wystawianie, dystrybucję i ewidencjonowanie nierzetelnych faktur VAT. Straty Skarbu Państwa w wyniku działania grupy ustalono dotychczas na kwotę co najmniej 25 mln zł.

Generowali koszty nierzetelnymi fakturami. Straty Skarbu Państwa ustalono na co najmniej 25 mln zł
Podaj dalej

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji w Szczecinie, pod nadzorem Wydziału Zamiejscowego Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie, prowadzą śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przestępczością podatkową. Z ustaleń śledczych wynika, że grupa działała od 2018 do 2023 roku, głównie na terenie województwa mazowieckiego. Śledczy dotychczas ustalili straty Skarbu Państwa w wyniku działania grupy na kwotę co najmniej 25 mln zł, lecz dokładna wartość uszczupleń podatkowych jest cały czas ustalana.

Zatrzymani to znani przedsiębiorcy

W ostatnim czasie policjanci szczecińskiego CBŚP wspierani przez funkcjonariuszy zachodniopomorskiej KAS, przeprowadzili działania na terenie województwa mazowieckiego, gdzie zatrzymali do sprawy kolejne 9 osób. Mundurowi przeszukali miejsca zamieszkania i nieruchomości użytkowane przez podejrzanych, zabezpieczając dokumenty oraz gotówkę. Z ustaleń śledczych wynika, że zatrzymani to znani przedsiębiorcy, będący zarówno odbiorcami nierzetelnych faktur VAT nieodzwierciedlających rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, jak i pośrednicy w dystrybucji takiej dokumentacji. Zatrzymani swoją działalnością mogli spowodować straty Skarbu Państwa na kwotę przekraczającą 2 mln zł.

Zarzuty przedstawione w zachodniopomorskiej Prokuraturze Krajowej dotyczyły m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wystawiania nierzetelnych faktur VAT, prania pieniędzy i przestępstw karnoskarbowych.

źródło: POLICJA / PAP

Przeczytaj również