20 tys. ton nielegalnych odpadów wróci do Niemiec. Znamy harmonogram ich odbioru

Podczas wczorajszej konferencji prasowej, wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska poinformowała o szczegółach odbioru 20 tys. ton żużli pocynkowych zalegających w Tuplicach w województwie lubuskim. Tuplice to pierwsza miejscowość, z której zostaną usunięte nielegalne odpady, pochodzące z Niemiec.

20 tys. ton nielegalnych odpadów wróci do Niemiec. Znamy harmonogram ich odbioru
Podaj dalej

Wcześniej w drodze kontroli przeprowadzonych przez inspektorów WIOŚ (Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska) ustalono, że za nielegalne przemieszczenie odpadów odpowiedzialne są podmioty niemieckie. Rząd niemiecki nie reagował jednak na liczne pisma strony polskiej, dlatego odpady zostały ujęte w treści skargi na RFN złożonej w 2023 r. do Komisji Europejskiej, a następnie skargi do TSUE. Komisja w uzasadnionej opinii stwierdziła, że odpady z Tuplic powinny zostać zwrócone do Niemiec.

Znamy harmonogram ich odbioru

Zgodnie z harmonogramem otrzymanym od strony niemieckiej, do 15 kwietnia 2024 r. będzie trwała ocena ofert złożonych w przetargu. W terminie do 30 kwietnia 2024 r. zaplanowano natomiast udzielenie zamówienia na odbiór odpadów.

Uzgodniliśmy z rządem Niemiec harmonogram odbioru odpadów pocynkowych zalegających w Tuplicach. Obecnie w drodze przetargu toczy się wybór firmy, która zajmie się wywozem odpadów. Przetarg na odbiór nielegalnych odpadów z Tuplic zakończy się w kwietniu, natomiast 20 000 ton żużli pocynkowych wyjedzie z Polski do końca października 2024 r. – poinformowała wiceministra Anita Sowińska.

Przeczytaj również