Wakacje od ZUS. Będą trwać dłużej niż jeden miesiąc? Wiceminister wyjaśnia

Wakacje od ZUS to jedna z obietnic wyborczych, bardzo ważnych dla Polaków prowadzących własną działalność. Według przedstawionego przez resort rozwoju projektu mają one obejmować okres 1 miesiąca. To sporo mniej niż zakładano w kampanii wyborczej.

Wakacje od ZUS. Będą trwać dłużej niż jeden miesiąc? Wiceminister wyjaśnia
Podaj dalej

Minister rozwoju zabiera głos w sprawie okresu wakacji od ZUS

Nie jest tajemnicą, że przedstawiony projekt resortu rozwoju mówiący o zaledwie miesiącu wakacji od ZUS, nieco rozczarowuje Polaków. Nie ma co się dziwić, skoro w kampanii wyborczej obiecywano im aż 3 miesiące w każdym roku.

Jak się okazuje, obietnica przedstawiona podczas kampanii wyborczej ma szansę zostać zrealizowana. Wiceminister rozwoju Waldemar Sługocki w rozmowie z Onet Rano Finansowo wyjaśnił, że pomysł wdrożenia takiego finansowego rozwiązania dla przedsiębiorców wymaga od państwa by „było wrażliwe i reagowało elastycznie”. Zwłaszcza na potrzeby jednoosobowych działalności i firm zatrudniających do 9 pracowników. To jak zauważył minister zwykle najsłabsze podmioty gospodarcze, dla których wakacje od ZUS stanowią duże wsparcie.

wakacje zus minister rozwoju i technologii
wakacje zus minister rozwoju i technologii

Ministerstwo Rozwoju i Technologii skierowało projekt ustawy do konsultacji

Wobec obecnego projektu ustawy, wakacje od ZUS zakładają 1 miesiąc w każdym roku. Jak wynika ze słów wiceministra rozwoju i technologii Waldemara Sługockiego, nie jest wykluczone, że scenariusz z kampanii wyborczej powróci.

We wtorek 23 stycznia br. Ministerstwo Rozwoju i Technologii skierowało projekt ustawy w tej sprawie do konsultacji i uzgodnień.
— Zaczynamy od miesiąca, ale to nie oznacza, że tę kwestię definitywnie zamykamy — powiedział Waldemar Sługocki, zauważając, że konsultacje mogą wpłynąć na zmianę obecnego kształtu przepisów.

Polacy krytycznie podchodzą do kwestii niespełnionych obietnic wyborczych. Wysokie koszty prowadzenia własnego biznesu, jakimi są m.in. obowiązkowe składki ZUS i ulga w ich opłacaniu to dla wielu Polaków realna pomoc. Dobrze by było, gdyby w razie konieczności można było z niej skorzystać w większym wymiarze niż jeden miesiąc w roku.

Na razie wiadomo, że z takiej formy wsparcia skorzystają przedsiębiorcy niezależnie od formy rozliczania podatku dochodowego (PIT, ryczałt, karta podatkowa)”. Wsparcie będzie miało charakter pomoc de minimis.

Czytaj także: ZUS wypłaca już świadczenie wspierające. Zebraliśmy najważniejsze informacje i wszystko to, co musisz o nim wiedzieć

Przeczytaj również