Urzędnicy UE odwiedzają placówki Amazon w całej Europie. Gdzie się pojawią i jaki jest cel takich wizyt?

Nie jest tajemnicą, że stosunki ustawodawców UE i giganta Amazon są od lutego bardzo napięte. Unijni ustawodawcy, którzy badają politykę płacową i warunki zatrudnienia u giganta sprzedaży internetowej teraz idą o krok dalej. Odwiedzają placówki amerykańskiego giganta.

Urzędnicy UE odwiedzają placówki Amazon w całej Europie. Gdzie się pojawią i jaki jest cel takich wizyt?
Podaj dalej

Unijne kontrole w placówkach Amazon w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Holandii

Prośba o możliwość kontroli w oddziałach Amazon w Europie jest kością niezgody od grudnia zeszłego roku. W lutym za utrudnienia ich przeprowadzenia na wniosek Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych pozbawiono kart dostępowych do Parlamentu UE czternastu pracowników giganta.

Takie postępowanie spotkało się z dezaprobatą amerykańskiego giganta, ale odniosło zamierzony skutek. Pięciu socjaldemokratów odwiedzi dziś (12 kwietnia) placówki Amazona w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Holandii. To będą pierwsze kontrole przedstawicieli UE po tym, jak przedstawiciele Amazon kilkakrotnie nie stawiali się na zaplanowanych przesłuchaniach.

Politycy chcieli zweryfikować doniesienia mediów sugerujące potencjalny monitoring pracowników Amazona oraz innych praktyk biznesowych, oraz odwiedzić miejsca pracy.

Teraz gdy jest to wreszcie możliwe, w czasie wizyt zaplanowano wspólne spotkania z przedstawicielami związków zawodowych, bo unijni urzędnicy chcą wiedzieć jak najwięcej na temat warunków pracy od samych zainteresowanych- czyli pracowników.

kontrole UE mają wymusić na Amazon zaprzestanie stosowania masowej inwigilacji i sztucznej inteligencji w celu wykorzystywania pracowników
kontrole UE mają wymusić na Amazon zaprzestanie stosowania masowej inwigilacji i sztucznej inteligencji w celu wykorzystywania pracowników foto: Freepik

Podczas wizyt dogłębnemu zbadaniu będą podlegać warunki pracy

Nie jest tajemnicą, że polityka UE nie dopuszcza wykorzystywania pracowników. Zastrzeżenia unijnych ustawodawców budzą także inne ważne kwestie, które zamierzają zbadać. Amerykański gigant chcąc działać w Europie, musi się dostosować do jej prawa. Tymczasem zgłaszano szereg nadużyć stosowanych wobec pracowników amerykańskiego giganta.

Za tym, by wywrzeć na Amazonie presję w postaci odebrania kart dostępowych do Parlamentu, wzywało UE blisko 21 organizacji branżowych. Co konkretnie zbadają unijni urzędnicy?

Agnes Jongerius (Holandia), rzeczniczka Grupy Socjalistów i Demokratów (S&D) ds. zatrudnienia i spraw społecznych udająca się na kontrole do Amelo zapowiedziała, że Amazon musi „w pełni szanować prawa pracowników”.

„Żądamy, aby Amazon zaprzestał wykorzystywania pracowników i pozornie samozatrudnionych, w szczególności, aby zaprzestał stosowania masowej inwigilacji i sztucznej inteligencji w celu wykorzystywania pracowników i naruszania ich prywatności” – oświadczyła.

Wiadomo, że placówki Amazona odwiedzą:
Gaby Bischoff i Marc Angel – Frankfurt
Iban García del Blanco- Madryt
Brando Benifei – Mediolan
Agnes Jongerius – Almelo.

Jaki będzie efekt przeprowadzanych kontroli trudno powiedzieć. Wiadomo jednak, że Amazon miał wystarczająco dużo czasu, by się do nich odpowiednio przygotować.

źródło: Euronews, WRC Media

Przeczytaj również